Koronavirüsün kaynağını araştırmak içni Çin'e giden DSÖ yetkilileri ilk sonuçları açıkladı

Koronavirüs salgının başladığı yer olarak kabul edilen Çin'in Vuhan kentine inceleme yapmak için giden Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, araştırma sonuçlarını canlı yayında açıkladı. Koronavirüs Vuhan'dan mı yayıldı? sorusuna cevap arayan uzmanlar, virüsün kökekini belirlemeye yönelik çalışmaların herhangi bir hayvana işaret etmediğini, bulguların salgının Çin'in Vuhan kentinde Aralık 2019'dan önce tespit edilmediğini ifade etti. Bir diğer teori olarak çok konuşulan virüsün laboratuvardan yayıldığı iddiasına da değinen uzmanlar bakın neler söyledi?

Yayınlanma Tarihi: 09.02.2021 14:51
Değiştirme Tarihi: 09.02.2021 14:51
Koronavirüsün kaynağını araştırmak içni Çin'e giden DSÖ yetkilileri ilk sonuçları açıkladı

Ülkeye giriş süreci sancılı olan DSÖ yetkilileri, koronavirüsün kaynağını araştırmak için bulundukları Çin'de, yürüttükleri araştırmanın ilk sonuçlarını canlı yayında açıkladı. 14 günlük zorunlu karantinada kalan yetkililer, yeni bilgiler topladıklarını ancak bu bilgilerin salgının seyrini değiştirecek ölçüde olmadığını vurguladı. 

Dünya Sağlık Örgütü virüs uzmanı Peter Ben Embarek, koronavirüsün kökenini belirlemeye yönelik çalışmaların herhangi bir hayvana işaret etmediğini ve bulguların salgının Çin'in Wuhan kentinde Aralık 2019'dan önce tespit edilmediğini söyledi.

Öte yandan DSÖ salgının başından beri konuşulan ve tüm dünyada komplo teorilerine sebep olan virüsün laboratuvardan yayıldığı tezinin ise olası görünmediğinin altını çizdi.

KORONAVİRÜS İNSANLARA NASIL BULAŞTI?

Neredeyse bir ay süren çalışmalarda DSÖ ekibinin uzman üyeleri zaman zaman Çinli yetkililerin kendileriyle işbirliği içinde olduklarını ve birçok yeni bilgiler elde ettiklerini işaret eden açıklamalar yapmış olsalar da bugün yapılan toplantıda ortaya koyulan veriler aslında Kovid-19 salgınının kökeni hakkında çok büyük sürprizlere yer bırakmadı. 

Ekip adına açıklamayı yapan DSÖ uzmanı Peter Ben Embarek, virüsün Vuhan Viroloji enstitüsü'ndeki laboratuvardan yayıldığı yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını ve bunun 'hayli olasılık dışı' olduğunu belirtirken virüsün Aralık 2019 tarihinden önce de var olduğu ve insanlara bulaştığına dair iddiaları reddettiklerini belirtti.

Kovid-19'un Vuhan'daki mağaralarda bulunan yarasalardan, bölgede araştırma yapan bilim insanlarına bulaştığı yönündeki iddialar koronavirüs salgınıyla ilgili kabul gören teorilerin başında geliyordu. DSÖ virüs uzmanı Peter Benn Embarek, koronavirüsün kökende yarasaların canlı konak işaret eden veriler bulunduğunu ancak bunun Vuhan'da gerçekleşmediğini söyledi.