Koronavirüsün en ağır vurduğu ülke olan ABD'de aşı önceliği tartışması infiale yol açtı

Koronavirüs salgınına karşı başlatılan aşı çalışmaları, ABD'de tartışmaları da beraberinde getirdi. Aşılamada önceliğin kime verileceğine dair pek çok farklı görüşün hakim olduğu ABD'de kafa karışıklığı da yaşanıyor. Öte yandan New Jersey'da, aşı önceliğinin sigara içenlere tanınması ülkede adeta infiale yol açtı. 

Yayınlanma Tarihi: 16.01.2021 13:09
Değiştirme Tarihi: 16.01.2021 13:09
Koronavirüsün en ağır vurduğu ülke olan ABD'de aşı önceliği tartışması infiale yol açtı

Koronavirüs salgının en ağır vurduğu ülke olan ABD'de, 28 eyalette Covid-19 aşı çalışmaları devam ediyor. Ancak federal yetkililer ile yerel yönetim arasında da görüş farklılıları yaşanıyor. Bu görüş farklılıkları kafa karışıklıklarına yol açarken, aşılama çalışmaların da yavaşlatıyor. Bazı eyaletler, aşıda önceliğin kimlere verileceği konunda ortak bir kanaate varamadı. 

New York Times gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, en az 32 eyalet aşılama planlarını, polis, öğretmen, market çalışanı ve iş başında virüse maruz kalma riski taşıyanları kapsayacak şekilde genişletti.

EYALETLERİN FARKLI TUTUMLARI AŞILAMA ÇALIŞMALARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Eyaletlerin çoğunun sadece kritik durumdaki yaşlıların değil, 65 yaş üzerindeki herkes için aşı önceliğini duyurması üzerine, önceden bilgilendirilmeyen yaşlı vatandaşlar, nereye kayıt yaptıracakları ve hangi merkezde aşı olabilecekleri konusunda problem yaşadı.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, 8 Ocak cuma günü yaptığı açıklamada eyaletleri aşılama konusunda esnek olmaya teşvik etmiş, "Elinizde bir doz aşı varsa bekletmeden yapın, öncelik konusunda çok katı olmayın." ifadelerine yer vermişti.

NEW JERSEY'DE SİGARA İÇENLERE AŞI ÖNCELİĞİ

New Jersey eyalet yetkililerinin koronavirüs aşısı yapılacak gruplara, 65 yaş üstü ile birlikte, "tıbbi rahatsızlıklar" maddesini gerekçe göstererek sigara içenleri de dahil etmesi tepkilere neden oldu.

Alınan karar gereği, 14-64 yaş aralığındaki sigara kullanan herkesin öğretmenlerden veya toplu taşıma çalışanlarından daha önce aşı yaptırabilmesinin önü açılmış oldu.

Eyalet Sağlık Komiseri Judith Persichilli, "Sigara içmek sizi covid-19 için önemli bir risk ve olumsuz bir sonuçla karşı karşıya bırakıyor." sözleri ile kararı savunurken, sağlık çevreleri tarafından, sigara içmenin böyle bir ayrıcalığı getirmemesi gerektiğine ancak solunum rahatsızlığı çeken bir sigara kullanıcısına öncelik tanınmasının anlaşılabilir olabileceğine vurgu yapıldı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) raporunda, bugüne kadar 10 milyondan fazla kişiye birinci doz Kovid-19 aşısı yapıldığı, eyaletlere dağıtılan aşı miktarının ise 31 milyon dozdan fazla olduğu kaydedildi.

Kaynak: AA