Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmadı

Yaz sezonunun gelmesiyle beraber bu sene koronavirüs sebebiyle tatil yapılıp yapılmayacağı konusu herkes tarafından merak ediliyor. Normalleşme planı çerçevesinde açılacak olan oteller ve işletmeler koronavirüs tedbirlerine uygun bir şekilde düzenlecek. Bu sene tatil nasıl olacak? Denize ve havuza girmek ne kadar güvenli? Denize girilirse koronavirüs bulaşır mı? Yapılan araştırmalar tüm bu sorunların yanıtı oldu.

Yayınlanma Tarihi: 17.05.2020 13:57
Değiştirme Tarihi: 17.05.2020 13:58
Koronavirüsün deniz ve havuzdan bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunmadı

Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün deniz ve havuz suyundan bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğu ortaya çıktı. Deniz suyundaki tuzun koronavirüsün bulaşması için elverişli ortamı sunmadığı ortaya çıktı. Havuzlar için ise başta klor ve dezenfektan özellikli maddeler virüsü etkisiz hale getirebilir.

Yine de koronavirüs salgınının tüm dünya üzerinde etkisini sürdürdüğü şu günlerde bilim insanları plaj ve havuz kenarı gibi kişilerin kullandığı ortak alanlarda sosyal mesafe kuralının asla ihlal edilmemesi gerektiğini vurguluyor. 

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de, internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre virüsün havuz, spa, hamam gibi ortamlardan bulaştığına dair  herhangi bilgi ve kanıtın olmadığı söylendi.

Bilim insanları koronavirüsün parçacıklarının suyu kirletebileceğini ancak deniz ve okyanuz gibi su alanlarında bu miktarın önemsenmeyecek kadar düşük olduğunu dile getirdil (BBCTürkçe)