Koronavirüsü iki kez yenen doktor uyardı: "Rehavete kapılmayın"

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Duran Buran, iki kez koronavirüsü yenerek sağlığına kavuştu. Hastalık karşısında vatandaşları uyaran Buran, "Vatandaşlar 'ben bu hastalığı geçirdim, tekrar geçirmem' diye bir rehavete kapılmasınlar. Sıkı tedbirlere uysunlar. Bu hastalık birkaç sefer geçirilebiliyor" diye konuştu. 

Yayınlanma Tarihi: 29.09.2020 10:30
Değiştirme Tarihi: 29.09.2020 10:30
Koronavirüsü iki kez yenen doktor uyardı: 'Rehavete kapılmayın'

Koronavirüs belirtilerinden hiçbirini taşımadığı halde 11 Mayıs'ta testi pozitif çıkan Dr. Duran Buran, Ankara Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 5 günlük tedavinin ardından taburcu edilen Dr. Buran, son testleri negatif çıkınca hastanedeki işine geri döndü. Koronavirüs polikliniğinde Covid-19'lu hastalar ile ilgilenen Buran'ın ilk koronavirüs tanısından yaklaşık 3,5 ay sonra yüksek ateş, öksürük, kas ağrısı, baş ağrısı, ishal ve halsizlik şikayeti başladı. Bunun üzerine Buran, 28 Ağustos'ta tekrar Covid-19 testi yaptırdı. Test sonucu pozitif çıkan Buran, evinde ilaç tedavisine başladı. Ailesiyle yaşayan Buran, bu süre içinde farklı bir eve geçerek kendisini karantina altına aldı. 3 hafta test sonuçları pozitif çıkan Buran, yaklaşık 1 ay sonra iyileşerek hastanedeki işine geri döndü.

"İKİNCİSİ ÇOK AĞIRDI"

Yaşadığı süreci anlatan ve uyarılarda bulunan Dr. Buran, "İkinci koronavirüs enfeksiyonu, ilkine göre çok ağır geçti. İlkinde pozitif biriyle temaslı olduğum için test yaptırdım ve pozitif çıktı. İkinci koronavirüs enfeksiyonunu koronavirüs polikliniğinde Covid-19'lu hastalar ile ilgilenirken aldığımı düşünüyorum. İkincisi daha ağır geçti. Bu süre içinde tedirgin oldum, aralıklarla PCR baktırdım, 3 hafta pozitif görünce 'ben bu hastalığı atlatamayacak mıyım' diye düşünerek psikolojik problemler yaşadım" diye konuştu. 

"TEDBİRLERE UYUN"

'Bu hastalığı geçirdim, tekrar geçirmem' diye bir rehavete kapılmamak gerektiğini vurgulayan Buran, "Sıkı tedbirlere uysunlar, kalabalıktan uzak dursunlar, sosyal faaliyetlerini biraz azaltsınlar. Bu hastalık bir kaç sefer geçirilebiliyor. Her insanın bünyesi aynı olmayabiliyor. Yaşlılar bu enfeksiyona daha duyarlı. Ben gençlerimizi şu şekilde uyarmak istiyorum; koronavirüs polikliniğinde çalıştığım süre içinde gördüğüm kadarıyla bu hastalık sadece yaşlı insanları ilgilendiren bir hastalık değil. Genç insanlar da bu hastalıktan ağır bir şekilde etkilenebiliyorlar. Gençler de yoğun bakımda tedavi görebiliyor, hayatını kaybedenler de oluyor. Bu hastalık süresi içinde ailemden uzak kalarak kendimi izole ettim. Ailemden uzak kalmak da beni etkiledi. Zaman zaman sıkıldım, ailemi özledim" şeklinde konuştu. 

(DHA)