Koronavirüsten sonra yeni küresel salgın Myanmar'dan mı çıkacak?

Dünya, koronavirüs tehdidiyle mücadele ederken, yeni küresel salgının Myanmar'dan mı çıkacağı gündeme geldi. Çünkü Myanmar, 90 hayvan türünün ticari amaçlı yetiştirilmesine izin verdi. Buna göre çok sayıda tür ticari amaçlı yetiştirilecek. 

Yayınlanma Tarihi: 12.07.2020 10:55
Değiştirme Tarihi: 12.07.2020 10:56
Koronavirüsten sonra yeni küresel salgın Myanmar'dan mı çıkacak?

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'da kaplan, pangolin ve nesli tehlike altındaki diğer türlerin ticari amaçlı yetiştirilmesine olanak tanıyan yasa kabul edildi. Söz konusu  kararla birlikte artık ülkedeki sayıları sadece 22 adet olduğu sanılan kaplanların yanı sıra pangolin, fil, akbaba türleri, nesli tükenme tehdidi kritik düzeyde olan Irrawaddy yunusu ile Siyam timsahları etleri ve derilerinden yararlanmak üzere yetiştirilebilecek.

"KULLANIMLARI MEŞRULAŞIR"

Tüm dünyayı sarsan bu karar için Orman Bakanlığı, amaçlarının vahşi hayvanların kaçakçılığı ve yasadışı şekilde yetiştirilmelerinin önüne geçmek olduğunu belirtti. Ancak doğa koruma örgütleri aynı fikirde değil. Örgütlere göre, ticari amaçlı hayvan yetiştiriciliğinin uzun vadede nesli tükenmekte olan türlerin kullanımını meşrulaştırır ve pazarda bu türlere olan talebi artırır.

"DAHA ÖNCE DE GÖRÜLDÜ"

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ile Fauna and Flora International (FFI) yaptıkları ortak açıklamada "Kar amaçlı ticaretin, paralel bir pazar yaratarak vahşi hayvanların yasadışı ticaretini ve bu hayvanlardan elde edilen ürünleri artırdığı daha önce görüldü" diye konuştu. Uzmanlar ayrıca Myanmar'ın bu ticareti düzenleme konusunndaki yetersizliğinin, insanlara hayvanlardan geçen Kovid-19 benzeri yeni hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği riskinden de endişe ediyor.

Kaynak: Independent Türkçe