Koronavirüsten sonra KKKA'da da vaka ve ölüm sayısı artıyor!

Koronavirüs salgınıyla mücadelenin devam ettiği bugünlerde, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları da can yakıyor. Hastalıkla ilgili dün Yozgat'tan, bugün de Sivas'tan kötü haberler geldi.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 11:34
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 11:35
Koronavirüsten sonra KKKA'da da vaka ve ölüm sayısı artıyor!

Koronavirüs mücadelesi devam ederken, şimdi de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı ortaya çıktı. Sivas'ta KKKA şüphesiyle tedavi gören vatandaş hayatını kaybetti. Olay, Çınarlı Köyü'nde,  70 yaşındaki Azimet Yıldız'ın vücuduna yapışan keneyi çıkartmasıyla başladı. Bir süre sonra rahatsızlanan Yıldız, kaldırıldığı hastanede KKKA hastalığı şüphesiyle Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Ancak hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.  

Haber ile ilgili metin girin!.

BİR HABER DE YOZGAT'TAN 

Yozgat’tan kene ısırması sonrası Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesi ile geçtiğimiz gün Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen Afgan uyruklu 36 yaşındaki M.F. isimli bir çoban, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Son verilere göre, 7 ilde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ortaya çıktı ve vakalar giderek artıyor.

BAŞVURULAR ARTIYOR

Üniversitenin Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezine, nisanın sonlarından itibaren KKKA hastalığı şüphesiyle 44 kişi başvurdu. Parlak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "KKKA, bazı hastalarda ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle ihmal edilecek tarafı yoktur. KKKA hastalığına karşı son zamanlarda vatandaşlarımızda ne yazık ki bir duyarsızlık oluşmuş durumda. Bu konuda çok dikkatli olunmalı. Bu yıl KKKA hastalığı önceki senelere göre erken başladı. Normalde vakalar mayısın ortalarında görülmeye başlarken, bu yıl nisanın sonlarında başladı. Geçmiş 2-3 yıla göre vaka sayısında da bir miktar artış var. Hastanemizde bu yıl 30'un üzerinde hastamız yatarak tedavi gördü. Halen klinikte yatmakta olan 11 hastamız var. Durumu çok ağır seyreden bir hastamız yoğun bakım ünitesinde vefat etti. KKKA'da genel olarak belirlenen ölüm oranı yüzde 5 civarında. Hastanemizde ise bu oran yüzde 1,5 civarında."

(AA - İHA)