Koronavirüste kritik tarih! Uzmanlardan 3 öneri geldi!

Koronavirüs salgınında yaşanan vaka artışının kış gelmeden kontrol altına alınması için bir dizi çalışma ve toplantı yapılıyor. Uzmanlar, salgında 21 Eylül'ü milat kabul ederken, bu tarihe kadar 3 öneride bulundu. İşte o öneriler... 

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 09:11
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 09:11
Koronavirüste kritik tarih! Uzmanlardan 3 öneri geldi!

Koronavirüs salgınında yaşanan vaka artışının önüne geçmek için uzmanların verdiği öneriler şöyle... 

GÜNDE 150 BİN TEST YAPILMALI

Bu önerilerden ilki, 21 Eylül’e kadar olan zamanda test sayısının artırılması. Uzmanlar, pandeminin en yoğun olduğu dönemde günde en fazla 54 bin test yapıldığını, son dönemde ise bu rakamın 67 bine çıktığını söylüyor. Ancak bilirkişilere göre bu rakam, günde 150 bine çıkmalı.

RİSKLİ GRUPLARA TARAMA 

AB ülkelerinde yapılan araştırmalarda, “taksiciler, otobüs ve tramvay sürücüleri, restoran çalışanları ve temizlikçiler” en yüksek risk grupları olarak belirlendi. Mücadelede risk gruplarından başlayacak tarama yapılması, pozitif çıkanların izole edilmesi de tavsiyelerden biri.

CEZA GETİRİLMELİ 

Evde izolasyon uygulananların, izolasyona dikkat etmedikleri belirlendi. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı kontrollerde bu kişilere para cezası uygulanmasının yanı sıra, ihlal yapanların öğrenci yurtlarına alınması da tartışılan konular arasında.

(Hürriyet)