Koronavirüsle mücadelede kritik 15 gün... Yeni tedbirler masada!

Koronavirüs salgının vaka ve can kaybı sayısının giderek artması üzerine yeni tedbirler alınmıştı. Yasakların faaliyet geçirilmesiyle birlikte önümüzdeki 15 günün çok kritik olduğu belirtildi. Öte yandan bu yasakların yetersiz kalması halinde de yeni koronavirüs yasaklarının masada olduğu ifade edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2020 09:15
Değiştirme Tarihi: 19.11.2020 09:15
Koronavirüsle mücadelede kritik 15 gün... Yeni tedbirler masada!

Alınan yeni koronavirüs kararları, hafta sonu itibariyle uygulanmaya başlanacak. Alınan kararlarla yaklaşık 35 milyon kişinin hareketine sınırlı bir yasak getirilerek virüsün yayılma hızının düşürülmesi planlanıyor.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, getirilen bu tedbirler ardından 15 gün gözlemleme yapılacak ve buna göre sonuç vermesi beklenecek. Uzmanlar bu sürenin çok kritik olduğunu belirtirken, salgında umulan gerilemenin yaşanmaması halinde yasakların daha da genişletileceğinin altı çizildi. 

YENİ YASAKLAR GELEBİLİR

15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelere göre yeni kararların alınması beklenirken masada, hafta sonu sokağa çıkma yasağının 24 saat olması ve hafta içinde de belirli saatlerde sokağa çıkmanın yasaklanması gündemde.

Bunun yanında hastaların olduğu evlere uyarı yazılarının asılması ve ev ziyaretlerinin yasaklanması kararı da alınabilir.

Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. 

Etiketler: koronavirüs