Koronavirüsle mücadelede 4 kişiden 3'ü tam kapanma istiyor

Ipsos'un gerçekleştirdiği Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması'na göre toplumda her 4 kişiden 3'ü tam kapanma istiyor.

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 17:06
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 17:06
Koronavirüsle mücadelede 4 kişiden 3'ü tam kapanma istiyor

Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırması ile Ipsos; Türkiye'de koronavirüs vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeylerini, endişelerini, değişen davranışlarını ortaya koymaya devam ediyor.

Ipsos'un gerçekleştirdiği Koronavirüs Salgını ve Toplum Araştırmasının 32. Döneminde; salgınla mücadele kapsamında son dönemde getirilen çeşitli kısıtlamalara dair kamuoyunun nabzı tutuldu. Bu kapsamda yeni kısıtlama kararlarından sonra vatandaşlara en az 15 süreyle temel ihtiyaçlar dışında tam kapatma uygulanması gerekip gerekmediği soruldu. Toplumun %76'sı tam kapatma uygulanması gerektiğini düşünüyor. Toplumun hafta sonu belirli saatler arasında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının yeterli bulmadığı, daha kapsamlı ve uzun süreli bir sokağa çıkma uygulaması beklediği görülüyor.

Belirli Yaş Gruplarına Yönelik Sokağa Çıkma Kısıtlaması Doğru Bulunuyor. Artan vaka sayıları nedeniyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ve 20 yaş altı bireylere yönelik sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.Ipsos'un geçtiğimiz hafta yaptığı araştırmada, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik kısıtlamanın %76, 20 yaş altına yönelik kısıtlamanın %71 düzeyinde toplumda kabul gördüğü tespit edilmişti. Toplumun genelinin salgının kontrol altına alınması için getirilen kısıtlamalara olumlu yaklaştığı bu sonuçlarla vurgulanmış oldu.