Koronavirüse yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören hasta yaşadığı süreci anlattı

Koronavirüs salgınına yakalanan ve yoğun bakımda tedavi göre 68 yaşındaki Fuat Odabaşı yaşadığı sürecini anlattı.  Odabaşı, "Bu hastalık gerçekten çok değişik. Televizyonlarda izliyordum yetkilileri, 'Tavanlara bakarsınız' diyorlardı; aynen öyle oldu. 3 gün bu dünyada değildim. Şuur bulanıklığı oldu. Öbür dünyaya gittim, geri geldim" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 24.09.2020 10:35
Değiştirme Tarihi: 24.09.2020 10:35
Koronavirüse yakalanan ve yoğun bakımda tedavi gören hasta yaşadığı süreci anlattı

Koronavirüs testi pozitif çıkan 68 yaşındaki Fuat Odabaşı, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alındı. Durmununun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alınan hasta burada tedavisine devam ederken herkese uyarıda bulundu.  Odabaşı, herkese uyarıda bulunarak, "Bu hastalık gerçekten çok değişik bir hastalık. Televizyonlarda izliyordum yetkilileri, 'Tavanlara bakarsınız' diyorlardı; aynen öyle oldu. 3 gün bu dünyada değildim. Şuur bulanıklığı oldu. Sanki gece araba kullanıyorum, mesela lambalar yanmıyor. Her taraf karanlık. Öyle etkileniyordum. Öbür dünyaya gittim, geri geldim. Gece buraya geldiğimde sanki uydudan insanlar gelmiş, beni tedavi ediyor gibiydi" diye konuştu.

Fuat Odabaşı, pandemi boyunca kendisini koruduğunu anlatarak, "Günde 5 maske değiştirirdim. Takarım, 3 saat sonra onu atar, yenisini takardım. Maskeyi kendime 100’er 100’er alırdım. Fakat benim oturduğum binanın altında pastane ve market var. Yüzde 90 onlardan bana bulaştı. Ben oraya hiç gitmedim; ama müşteriler gecelere kadar pastanenin bahçesinde oturuyorlar, sigara içiyorlar. Duman yukarıya geliyor. İnsanlar duyarlı değil. Onun için vatandaşın mesafeye, kurallara çok dikkat etmesi lazım. Vatandaş hiç maske takmadığı gibi ağzında sigara sokaklarda geziyor. Yani vatandaş duyarsız. Asker uğurlamalarına gitmemeleri lazım, düğünlerin yapılmaması lazım" dedi.

DHA