Koronavirüse yakalanan kadın kangren oldu, 3 parmağı kesildi

İtalya'da koronavirüse yakalanan 86 yaşındaki kadın, hastalık nedeniyle kangren oldu. Damarları tahrip olan 86 yaşındaki kadının 3 parmağı kesildi. Adı açıklanmayan kadının durumuyla ilgili konuşan doktorlar, bu durumun 'koronavirüsün' ciddi bir yan etkisi olarak nitelendirdi.

Yayınlanma Tarihi: 12.02.2021 10:02
Değiştirme Tarihi: 12.02.2021 10:02
Koronavirüse yakalanan kadın kangren oldu, 3 parmağı kesildi

İtalya'da Covid-19'a yakalanan 86 yaşındaki kadında, hastalık sonrası ciddi hasar ve kan pıhtıları olarak bilinen tehlikeli tıkanmalar olduğu fark edildi. Parmakları kangren olan kadın, 3 parmağını kaybetti.

Uzmanlar, virüsün damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan tam olarak emin olmadıklarını ancak koronavirüsle ortaya çıkan 'sitokin fırtınası' adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonunun olası sonucu olduğu yönünde görüş bildirdi. Bağışıklık tepkisi aşırı hızlanmaya başladığında, sağlıklı dokuya zarar verip hasar görmüş damarlarda kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına neden olduğu belirtildi.

İtalya'da görülen bu vakanın benzerinin nadir de olsa dünyanın başka noktalarında görülebileceği belirtiliyor. NHS araştırma kolu Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden Prof. Graham Cooke, yaptığı açıklamada koronavirüsün birden fazla sistemi içeren hastalık olduğunu dile getirdi.

HASTALARIN YÜZDE 30'U KAN PIHTISI PROBLEMİ YAŞADI

Doktorlar, kan pıhtılaşma sorunları olan önemli miktarda Covid-19 hastası fark ettiklerini ve bunun da hastalığın hem vasküler hem de solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu endişesini uyandırdığını belirtti. King's College London'dan Profesör Roopen Arya, Mayıs 2020 ayında koronavirüs hastanesindeki hastalarının yüzde 30'unda kan pıhtıları problemi olduğunu açıkladı.