Koronavirüse karşı bağışıklık kazanıldığının göstergesi olan antikor testleri başladı!

Normalleşmeyle birlikte antikor testleri de hastanelerde uygulanmaya başlandı. Kan örneğinden bakılan bu testlerde, vücütta virüse karşı gelişen antikor seviyesi ölçülüp değerlendiriliyor.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 09:28
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 09:51
Koronavirüse karşı bağışıklık kazanıldığının göstergesi olan antikor testleri başladı!

Antikor testlerinde bazı kitler pozitif, negatif şeklinde sonuç verirken, bazı testler de ise antikor seviyesi rakamsal olarak ifade edilebiliyor. Antikor test sonucunun pozitifliği ise hastalığa karşı bağışıklık kazanıldığını gösteriyor. Antikor testlerinin özellikle şirket çalışanları, spor müsabakaları, yolculuklar ve toplu alanlarda bulunacak insanlar için normalleşme sürecinde bir fırsat oluşturacağı belirtiliyor. Antikor testleri sayesinde hastalığı belirtisiz geçirenlerin saptanmasının normalleşme süreci için hayati öneme sahip olduğu belirtiliyor.

"TESTLER DOĞRU SONUÇ VERİYOR"

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek, "Yeni geliştirilen testler yüzde 100’e yakın doğru sonuç veriyor. Hastanemizde Kovid-19 antikor testleri ücretsiz olarak bakılmaya başlandı. Gizli taşıyıcılar antikor testiyle belirlenecek. Yeni geliştirilen testle, hastalığı belirtisiz geçirenler de tespit edilecek. Test 30 dakikada sonuçlanıyor. 300 sağlık çalışanımıza yaptığımız testlerin sonucunda, bu kişileri iyi koruduğumuzu anladık” açıklamasını yaptı. 

"DAHA ÖNCE ENFEKTE OLUP OLMADIĞI ANLAŞILACAK"

Antikor testleriyle ilgili bir açıklamada Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den geldi. Antikor testlerinin kişinin daha önce enfekte olup olmadığını ortaya koyduğunu belirten Özlü, "Ancak testin pozitif çıkması, virüse karşı yeterli bağışıklık kazanıldığı anlamına gelmez. Tüm vatandaşlara bu testlerin yapılması mümkün değil. Örneklem gruplar üzerinden yaklaşık rakamlara ulaşmak mümkün. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan pilot çalışmada tespit edilemeyen vaka sayısının tespitli olanın 10 katı olduğu yönündeki tezleri çürüttü. Türkiye’de tespit edilen vaka sayısı kadar tespit edilemeyen vaka sayısı olduğu tahmin ediliyor” bilgilerini paylaştı. (Milliyet)