Koronavirüs yaz düğünlerine engel olacak mı?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, evlenmek için bekleyen çiftlerin merak ettiği soruyu yanıtladı. Yaz aylarında düğün yapıp yapamayacaklarını merak eden çiftler için Özlü'nün önerileri şöyle...

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 14:46
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 14:51
Koronavirüs yaz düğünlerine engel olacak mı?

Yaz aylarında düğün yapıp yapamayacaklarını merak eden çiftlere yanıtı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü verdi. Düğün salonlarının ne zaman açılacağına yönelik net bir tarih vermenin mümkün olmadığını söyleyen Özlü, "Bunu belirleyecek makam biz değiliz. Ama şu bir gerçek, kapalı mekânlarda, düğünler de dahil, kongre ve toplantılar yakın zamanda pek olacak gibi durmuyor. Ortam yeteri kadar güvenli değil. Düğünlerimiz, gelenek-görenek icabı, çok kalabalık olur. Sosyal mesafe ortadan kalkar. Böylesi bir salgında eski rutine uygun düğünler yapamayız. Düğüne başka şehirlerden de katılım olacaktır, bu da ayrı bir risk. Diyelim istenmeyen bir durum yaşandı. Bu 500 kişinin birden karantinaya alınması demek. Mutluluğu paylaşalım derken bir kâbusun içinde kendimizi bulabiliriz” dedi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

"KALABALIKLA DÜĞÜN YAPMAYIN"

Özlü konu hakkında önerisini ise şu sözlerle dile getirdi: “Önerim, sadeleştirerek, aile içerisinde daha az kalabalıkla düğün yapılması ya da açık hava mekânlarının kullanılması. Tedbirler alınır, sosyal mesafe korunursa açık havada düğün yapmanın sakıncası olmaz. Düğün salonu işletmecileri, organizasyon şirketleri misafirlerini nasıl riske etmeyeceklerini düşünerek, yeni formatlar geliştirsinler. Mesela, gelecek misafirlere davetiye ile düğüne nereden girilip çıkılacağı, nasıl davranılacağı gibi kuralların yazılı olduğu bir liste gönderilebilir. Gelenler de ona uygun davranır. Takı merasimi, tebrikleşme uzaktan halledilir. Belediyeler de elini taşın altına koyup, düğün yapılabilecek açık, güvenli alanlar oluşturabilir.”

SEKTÖR ENDİŞELİ 

Birçok salonun aslında kiralık, kiraların da hayli yüksek olduğunu belirten İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Âdem Sönmez, “3 aylık süreçte personel maaşları, faturalar ve kira dahil gider çok ama gelir yoktu. Ekonomik anlamda sıkıntı içindeyiz. Ne zaman yeniden açılabileceğimize dair bir tarih yok. Düğün salonları ön rezervasyonla çalışıyor. Gelin ile damat ‘Bugün salonu tuttuk’ deyip yarın düğün yapamayacaklarına göre bunun davetiyesi, çeyizi, kuaförü, alışverişi var, bizim şimdiden ne zaman hizmet vermeye başlayacağımızı bilmemiz lazım ki ona göre tarih verelim, hazırlık yapalım, mesleki eğitimleri tamamlayalım, kendi ekonomimizi ayarlayalım” diye konuştu. 

Öte yandan Sönmez, kuyum, mobilya, beyaz eşya, kuaför, fotoğrafçı dahil düğün sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının yüzde 15 olduğunu belirterek, "Kapalıçarşı pazartesi günü itibariyle açılacak ama biz düğün yapamıyoruz, kuyumculuk sektörünü ayağa kaldıracak olan da biziz. 1 yıl boyunca beklenilen düğün sezonu geldi çattı ancak hâlâ belirsizlik hâkim. Bu da hem çiftler hem de sektör için büyük sıkıntı” açıklamasını yaptı. 

"SALONLAR DEZENFEKTE EDİLECEK"

Salonların mutlaka dezenfekte edileceğine de vurgu yapan Sönmez, "Bu insani bir sorumluluk. Girişte maske dağıtılacak, ateş ölçülecek. Oturma planları önceden hazırlanacak, misafirler ona göre yerleştirilecek. Masa-sandalyelerin aralıkları en az 2 metre olacak. Kontrolü sağlayacak görevliler olacak. Masalardaki suplalar kaldırılacak, malzemeler tek kullanımlık olacak. İkramlar kişiye özel hazırlanacak. Düğünlerde illa halay çekilecek diye bir kural yok. Çok güzel oyun havalarımız var, Ankara misketi, Erik Dalı, zeybek... Yine eğlenilecek ama temas olmayacak” bilgilerini paylaştı.  (Hürriyet)