Koronavirüs yasakları ne zaman bitecek? Normalleşme ne zaman başlayacak?

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle, ülke genelinde tedbirler alınmaya devam ederken birçok vatandaş ise normale dönüşün ne zaman olacağını merak etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşılamanın önemine vurgu yaparak, rahatlama döneminin başlayacağı tarihi açıkladı. Peki, koronavirüs yasakları ne zaman bitecek? Normalleşme ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 03.02.2021 11:55
Değiştirme Tarihi: 03.02.2021 11:55
Koronavirüs yasakları ne zaman bitecek? Normalleşme ne zaman başlayacak?

Koronavirüs yasaklarının ne zaman sona ereceği büyük bir merakla beklenirken, vatandaşlar bir an önce normal hayatlarına dönmeye bekliyor. Koronavirüs salgınına ilişkin gündemden gelen yeni gelişmeler takip edilirken, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'nın rahatlama dönemine ilişkin açıklaması herkesi heyecanlandırdı. Peki, Koronavirüs yasakları ne zaman bitecek? Normalleşme ne zaman başlayacak?

TARİH VERDİ!

Prof. Dr. Kara, aşılamanın önemine vurgu yaparak "Planladığımız şekilde devam edebilirsek mart sonu, nisan gibi genel anlamda bir yüksek aşılamaya ulaşıp, toplum içerisinde kayıplarımızın azaldığı, hastane yükümüzün azaldığı bir dönemi görebiliriz. Yaz aylarında genel bir rahatlamamız olabilir" dedi.

'YAZ AYLARINDA GENEL BİR RAHATLAMA OLABİLİR'

İnaktif aşıda '1’inci dozdan sonra korunuruz' diye düşünmemek gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kara, 2'nci doz uygulandıktan 7-10 gün kadar sonra korunmanın başlayacağını söyledi. Mevcut koronavirüse karşı toplumda aşılama yüzde 60'lara ulaştığında rahatlama olacağını; ama mutant virüste bunun değişeceğini belirten Kara, "Mutant virüsün daha kolay bulaşan virüs olduğunu düşündüğümüz zaman yani karşımızdakinin daha hızlı hareket edip, koşabildiği bir durumda bizim rakamımız da yüzde 60 değil, yüzde 75'e 80’e çıkması gerekecek. Planladığımız şekilde devam edebilirsek mart sonu, nisan gibi genel anlamda bir yüksek aşılamaya ulaşıp, toplum içerisinde kayıplarımızın azaldığı, hastane yükümüzün azaldığı bir dönemi görebiliriz. Yerli aşılarımızın da üretim zamanlarını değerlendirdiğimizde yaz aylarında genel bir rahatlamamız olabilir; ama bu virüsün mevsimsel özellik kazanma ihtimalini, diğer ülkelerde de var olacağını düşündüğümüzde önümüzdeki kış için tekrar bizim hazırlıklı olmamız gerektiği, belki o dönemde bir doz veya iki doz aşıyı özellikle riski olanların olması gerektiğini söylemek gerekecek" ifadelerini kullandı.

'AŞI OLAN VİRÜSÜ ALSA DA AĞIR HASTA OLMUYOR'

Prof. Dr. Kara, 'her aşı olan kişi korunacaktır' anlamına gelmeyeceğini belirterek, "Bugünkü verilerle baktığımızda oranımız yüksek; ama bu yüzde 100 değil yüzde 90, yüzde 80 olabilir. Yani aşı olan kişi hala virüsü alabilir ama biz şunu biliyoruz; eğer aşılandıysanız inaktif aşı için aşının koruyuculuk süresi 6 ayla, 7- 8 ay. Bu süre içerisinde virüsü alsanız da hastalık boyutunda hastaneye yatacak ya da yoğun bakıma yatacak kadar ağır hasta olmuyorsunuz. Ama virüsü alabiliyorsunuz, bir başkasına bulaştırabiliyorsunuz öyle gibi görünüyor; ama burada kesin bir rakam söylemek zor. Ülkeler arasındaki çalışmalarda oranlar ve rakamlar farklı kesin bir şey söylemek çok zor" dedi.