Koronavirüs testi 10 ay boyunca pozitif çıkan adam: ‘Karım beş kez cenaze töreni düzenledi’

İngiltere'nin Bristol kentinde hayatını sürdüren 72 yaşındaki Dave Smith 10 aydan daha uzun süre önce koronavirüse yakalandı. Coronavirüs testi 305 gün boyunca pozitif çıkan Dave Smith, 'Ne zaman kötüye doğru gitsem, daha da kötüleştim ve ölümün eşiğine geldim' dedi. Yaşlı adam, 'Karım benim için 5 kez cenaze töreni planladı' derken, testinin bu kadar uzun süre pozitif çıkması ardından Temmuz ayında Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kongresi'ne (ECCMID) sunulacağı ve “literatürde kaydedilen en uzun enfeksiyon" olarak inceleneceği belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2021 13:24
Değiştirme Tarihi: 24.06.2021 13:41
Koronavirüs testi 10 ay boyunca pozitif çıkan adam: ‘Karım beş kez cenaze töreni düzenledi’

2020 Mayıs ayında koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırılan Dave Smith'in testi 305 gün boyunca pozitif çıktı. 

Emekli sürüş eğitmeni olan 72 yaşındaki Smith'in, tarihe geçtiği ve Temmuz ayında da ECCMID'e 'Literatürde kaydedilen en uzun enfeksiyon' olarak inceleneceği kaydedildi. 

Mayıs 2020’de corona virüs teşhisiyle hastaneye kaldırılan Smith, sekiz gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilirken, daha sonra nefes darlığı ve ateşe bağlı akut sorunlar şikayetiyle yeniden hastaneye kaldırıldı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Guardian’a açıklamalarda bulunan 72 yaşındaki Smith, “Ne zaman kötüye doğru gitsem daha da kötüleştim ve ölümün eşiğine geldim. Karım benim için beş kez cenaze töreni düzenlemeye başladı" dedi.

‘BÜTÜN AİLEMİ BARIŞMAK İÇİN ÇAĞIRDIM, KEŞKE YAPMASAYDIM’

Halihazırda sağlık durumu iyi olan ve corona virüs testi negatif çıkan Smith, "Uzun süre hastanede kaldıktan sonra bütün aileyi onlarla barışmak için çağırdım. Keşke şimdi çenemi kapalı tutsaydım" diye konuştu.

Bristol Üniversitesi, North Bristol NHS Trust ve Public Health England'dan akademisyenler, Smith'in geçen yılın ortasında öksürük ve ateş şikayetiyle hastaneye kaldırıldığını söylerken, daha sonra Ağustos, Eylül, Ekim ve Aralık aylarında hastanede yattığını belirtti.