Koronavirüs'ten gerçekte ne kadar kişi öldü?

Dünyayı etkisi altına alan ve 710 binden fazla kişinin hayatını kaybetmeisne yol açan koronavirüs ile ilgili herkes 'gerçek rakamları' merak ediyor. Hükümetlerin şeffaf olup olmadığı tartışma konusuyken küresel ölüm oranını Dünya Sağlık Örgütü yüzde 0,6, Cambridge Üniversitesi yüzde 1,4, Stanford Üniversitesi 0,25 ve Katar tarafından yapılan bir çalışma yüzde 0,01 olarak belirtti. Ancak İtalyan araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada corona virüsün gerçek ölüm oranının 7,4 olduğu öne sürüldü.

Yayınlanma Tarihi: 06.08.2020 17:39
Değiştirme Tarihi: 06.08.2020 17:56
Koronavirüs'ten gerçekte ne kadar kişi öldü?

Çin'in Wuhan kentine ortaya çıkan ve kısa sürede üresel çapta ekonomik ve sosyal anlamda hayatı felç eden Koronavirüs'te merak edilen sorular kısmen yanıt bulurken herkesin en merak ettiği konuların başında ise aslında dünyada bu virüsten dolayı kaç kişinin öldüğü...

Resmi rakamlara göre dünya çapında pandemiye yakalanan vaka sayısı 17 milyonken, ölü sayısı ise 720 bine yaklaşmış durumda. İyileşen hasta sayısı ise 12 milyon civarlarında seyrediyor. Eldeki verilere rağmen bilim insanları Covid-19’un ne kadar ölümcül olduğu konusunda küresel salgının başladığı Aralık ayından beri net sayı konusunda uzlaşabilimiş değil.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ İLE İTALYAN ARAŞTIRMACILARIN RAKAMLARINDA ÇELİŞKİ VAR

"DSÖ’nün hesabı, corona virüsün her 167 hastadan birini öldürdüğünü ve mevsimsel gripten altı kat daha ölümcül olduğunu ortaya koyuyor." diyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Maria Van Kerkhove, ilk olarak enfeksiyon ölüm oranının yüzde 3,4 olduğunu açıkladı, ancak bu hafta tahminini yüzde 0,6’ya çekti. 

Son olarak İtalya’da yapılan bir çalışmada salgının ölüm oranının yüzde 7,4 kadar yüksek olabileceği öne sürüldü.  Ülkenin Lombardiya bölgesindeki Castiglione d’Adda's’tan gelen corona virüs verilerini analiz eden uzmanlar, enfekte olan her 13 kişiden birinin öldüğünü açıkladı.

İtalyan araştırmacıların çalışması, yeni tip corona virüsü, 2003 ile 2004 yılları arasında görülen ve on kişiden birini öldüren SARS kadar ölümcül hale getiriyor. Bütün ülkeler araştırmalar doğrultusunda ölüm oranını vermeye çalışsa da henüz sağlıklı bir veri elde bulunmuyor. (ntv)