Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir dışarı çıkamayan gençler 42 gün sonra sokağa çıktı

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile Türkiye'nin mücadelesi sürüyor. Salgının yayılımını önlemek amacıyla aylardır bir dizi tedbir alınmış ve kısıtlamalar getirilmişti. Bu kısıtlamalardan biri de 20 yaş altı gençlere getirilen sokağa çıkma yasağı kısıtlamasıydı. Bu kısıtlamanın normalleşme planı çervesinde kaldırılmasının ardından 15 - 20 yaş grubu gençler 42 gün sonra dışarı çıktı. Esenyurt'ta gençler alışveriş merkezine akın etti.

Yayınlanma Tarihi: 15.05.2020 15:17
Değiştirme Tarihi: 15.05.2020 15:17
Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir dışarı çıkamayan gençler 42 gün sonra sokağa çıktı

Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 15 - 20 yaş grubu gençler 42 gün sonra dışarı çıktı. Esenyurt'ta gençler alışveriş merkezine akın etti.

Koronavirüsle mücadele kapsamında 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağı kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Nisan'da açıklanmış ve 4 Nisan itibariyle uygulanmaya başlamıştı. Çarşamba günü 0-14 yaş gurubunun sokağa çıkmasının ardından izin sırası 15- 20 yaş grubuna geldi. Gençler, saat 11.00 ve 15.00 arasında yürüme mesafesiyle sınırlı olmak üzere, sosyal mesafeye uyarak ve maske takmak şartıyla sokaklara ve caddelere çıktı. İzinin ardından gençler soluğu İstanbul'un en hareketli caddelerinden olan İstiklal Caddesi'nde aldı.  Kimi gençler caddede yürüyüş yaparken kimisi ise müzik dinlemeyi tercih etti. Caddeye gelen gençlerin çoğunun maske taktığı ve sosyal mesafe kuralına uyduğu görüldü.

EN ÇOKTA SOKAKLARI ÖZLEMİŞİZ

Sokakları özlediğini belirten bir genç, "Özlemiştik birbirimizi. Hemen hemen 2 aydır evdeyiz, görüşemiyorduk, hazır 4 saatimiz varken attık kendimizi dışarı, buluştuk.  En çokta sokakları özlemişiz" dedi.

AVM'YE AKIN ETTİLER

Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle sokağa çıkmaları kısıtlanan 15 - 20 yaş grubu gençler 42 gün sonra dışarı çıktı. Esenyurt'ta gençler alışveriş merkezine akın etti. AVM önünde kuyruk oluşturan gençler havadan da görüntülendi. Gençler AVM'de mağazalara girdi. Kıyafet alan gençler 4 saatin yetersiz olduğunu söyledi. Gençlerden biri evde çok sıkıldığını belirtirken dışarı çıktığı için çok mutlu olduğunu ifade etti. 

ADIKÖY'DE SOKAĞA ÇIKAN 15-20 YAŞ ARASI GENÇLER YOĞUNLUK OLUŞTURDU

Koronavirüsle mücadele kapsamında evden çıkamayan 15-20 yaş grubu bugün saat 11.00 itibariyle dışarıya çıktı. Gençler, Bağdat Caddesi ve Caddebostan Sahili'nde yoğunluk oluşturdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süre evde kalan 15-20 yaş grubu gençler, bugün saat 11.00 ile 15.00 arasında dışarı çıktı. Bağdat Caddesi ve Caddebostan Sahili'ne akın eden gençler yoğunluk oluşturdu. Sahil şeridine girmek isteyen gençler ve ailelerine izin verilmedi. Kimi gençler maske takarak önlem aldı kimileri ise bu kurala uymadı. Öte yandan polis ekipleri, sahilde ve Bağdat Caddesi'nde Koronavirüs önlemlerine ilişkin denetim yaptı. Ekipler sokaktakileri, sosyal mesafe kurallara uymaları konusunda uyardı. Dışarıda bulunan vatandaşlar da kurallara uymayan gençleri ikaz ettiklerini söyledi. 

"ARTIK ÇOK SIKILDIK KARANTİNADA"

Uzun süre sonra dışarı çıkan bir genç, "2 aydır evdeyim. Ben hiç çıkmadım. Kurallara uydum, maskemizi takıyoruz. Yürüyeceğiz. Arkadaşlarımızlayız. Evdeyken dizi izledik, başka yapılacak bir şey yok çünkü." dedi.

Dışarıda dolaşan bir başka genç ise, "Çok güzel bir hava var. Çok sıcak. Bir de artık çok sıkıldık karantinada. Bu iyi oldu yani. Dışarı özlemi çok vardı. Evde online derslere giriyordum. Ayrıca çok fazla projelerim var onları hallediyordum." dedi.

DHA