Koronavirüs tedavisi için Donald Trump'a verilen ilaç yok satıyor!

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs pozitif teşhisi konan ve tedavi altına alınan ABD Başkanı Donald Trump'ın tedavisinde de kullanılanRemdesivir adlı ilaca olan talebin patlamasıyla büyük bir karaborsa havası hakim. İnsanların hayatlarını kurtaran, ucuz ve yaygın steroid dexamethason isimli ilacın aksine patentli olduğu için başka bir şirketin üretmesine izin verilmeyen Remdesivir’in özellikle Avrupa’da tükenmek üzere olduğu kaydedildi.

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2020 11:20
Değiştirme Tarihi: 07.10.2020 11:20
Koronavirüs tedavisi için Donald Trump'a verilen ilaç yok satıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’a da verilen ve nefes alma zorluğu yaşayan Covid-19 hastalarına verilen Remdesivir isimli ilaca talep patladı… ABD merkezli Gilead isimli ilaç şirketinin geliştirdiği Remdesivir’in dünya çapında tükenmekte olduğu iddia edildi. Corona virüsü hastalarını iyileştirmek için etkisi kanıtlanmış iki ilaçtan biri olan Remdesivir, hastaların daha iyi iyileşmesini sağlarken, hastanede tedavi süresini de kısaltıyor.

İnsanların hayatlarını kurtaran, ucuz ve yaygın steroid dexamethason isimli ilacın aksine patentli olduğu için başka bir şirketin üretmesine izin verilmeyen Remdesivir’in özellikle Avrupa’da tükenmek üzere olduğu kaydedildi. İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden The Guardian, “Son aylarda Remdesivir’e talebin artmasıyla birlikte ilaç birçok bölgede bitti. ABD’deki hastanelerde bile hastalar yeteri kadar ilaç bulamıyor. Avrupa’da da üye ülkeler adına Avrupa Komisyonu ilaçları satın alıyor. Ama Çekya, Hollanda ve Birleşik Krallık’ta ilacın tükendiği kaydedildi” ifadesiyle durumu okurlarına aktardı.

Birleşik Krallık’ta doktorlara, “Bu ilacı, Remdesivir’den en çok faydalanabilecek hastalara verin çünkü stok bitmek üzere” uyarısı yapıldığı kaydedildi. Öyle ki sadece corona virüsüne bağlı zatürre olanlara ilaç verildiği belirtildi. (Sözcü)