Koronavirüs'te hedef Haziran ayı! Adım adım normalleşme...

Son 3-4 günde ülkemizdeki koronavirüs vakalarının azalması dolayısıyla hükümet yeni normalleşme adımlarını Haziran ayıyla birlikte atabilir. Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Ramazan Bayramı tatilinde koronavirüs rakamlarının daha da düşmesi hatta hatta vaka sayısının da 500'e düşmesi bekleniyor. Bu da doğal olarak Türkiye'de biraz daha fazla normalleşme demek.

Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020 13:01
Değiştirme Tarihi: 23.05.2020 13:07
Koronavirüs'te hedef Haziran ayı! Adım adım normalleşme...

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan verilere göre 25 ilde bir haftadır yeni koronavirüs vakası görülmüyor ve 50 ilimizde her gün vaka sayısı 10 civarında seyrediyor. Hükümet'in Ramazan Bayramı sonrası hazırlıkları hız kazandı.Bayram sonrası koronavirüs vaka sayısının 500'ün altına düşmesiyle yeni normalleşme kararları açıklanacak.

İstanbul’da Bağcılar, Esenyurt, Esenler, Küçükçekmece, Beylikdüzü gibi ilçelerde vaka sayısında düşüş pek gözlenmezken diğer semtler ve ilçelerdeki düşüş dikkat çekiyor. İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi kalabalık olan ve  vaka sayısı hâlâ yüksek olan illerde kısıtlamaların daha uzun sürebileceği ifade ediliyor.

Toplum yorgunluğu olarak ifade edilen ve halk üstünde koronavirüs nedeniyle bir bıkkınlık hali yaşanıyor, Bilim Kurulu'nun ve hükümetin adımlarıyla bu bıkkınlığın Haziran ayında kısmen de olsa giderilmesi planlanıyor. Bu adımlar aşama aşama atılması ve vaka takipleri de bölge bölge izlenerek kontrolde tutulacak.

Edinilen bilgiye göre ilk hangi yasak konulduysa, en son o kaldırılacak. Okullar, bazı kamu kurumlarının faaliyetleri, adliyeler, 65 yaş üstüne ve gençlere getirilen sınırlamalar, düğün ve kapalı alan aktiviteleri, en son aşamada izin verilecek uygulamalar olacak. 65 yaş üstüne marketler, AVM’ler ve toplu taşıma araçlarının yasaklanarak, kısmi serbesti gündeme gelmesi. İzin günlerinin sayısı arttırılabilecek, araba kullanmalarına veya kurallara uyarak çalışmalarına izin verilebilecek. (Hürriyet)