Koronavirüs sonrası uçuşlar nasıl olacak? İşte havayolu şirketlerinin koronavirüse karşı aldığı önlemler

Koronavirüs sonrası uçuşların nasıl gerçekleştirileceği merak konusu oldu. Hava yolu şirketleri koronavirüs dolayısıyla ne gibi tedbirler aldı? Ülkeler yavaş yavaş sınırları açacağı tarihleri belirlerken hava yolu şirketleri de uyulması gereken tedbir ve kurallara yönelik düzenlemeleri yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 14:34
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 14:34
Koronavirüs sonrası uçuşlar nasıl olacak? İşte havayolu şirketlerinin koronavirüse karşı aldığı önlemler

Koronavirüs sonrası hava yolu şirketleri yapılacak uçuşlarla ilgili yeni düzenlemeleri yürürlüğe sokmaya hazırlanıyor. Türk Hava Yolları ve bazo hava yolu şirketleri çeşitli düzenlemeye gideceğini açıklamıştı.  THY, uçuşlarda maske takılacağını ve kabinlere el bagajlarının alınmayacağını, sadece küçük çantaların kabul edileceğini duyurdu. Uçağa yolcuların anons ile sıra numarasına göre kabul edileceğini, binişlerin arka sıralardan öne; inişlerin de ön sıralardan arkaya doğru yapılacağını belirterek, koridorlarda kuyrukların oluşmayacağını ve temaslara da izin verilmeyeceği aktarıldı.

Pegasus Hava Yolları’nın CEO’su Mehmet Nane; "Uçak içi hizmet şu aşamada paketli ürünler şeklinde olacak. Sıcak yemek tabir ettiğimiz, porsiyon olarak gelen ve uçağın içinde ısıtılıp misafire servis edilen yiyecekler belli bir süre olmayacak" dedi.

MASKE ZORUNLU OLACAK

Fransız Air France, Hollandalı KLM ve Alman Lufthansa, uçuşlarında maske takmanın zorunlu olacağını duyurdu. Air France ayrıca ülke içi ve kısa mesafeli uçuşlarda servis yapmama kararı alırken, uzun mesafeli uçuşlarda ise yiyecek ve içecek servisinin azaltılacağını duyurdu.

ABD’li havayolu şirketleri United Airlines, American Airlines, Delta ve JetBlue da uçuşlarında maske takılmasını zorunlu hale getirdi.

YOLCULARA HİJYEN KİTİ 

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait Emirates Havayolları ise koronavirüs tedbirleri kapsamında tüm yolculara hijyen kiti dağıtacak ve uçağa alımların sıra ve koltuk numaralarına göre yapılacağını açıkladı.

Avustralyalı Qantas Havayolları, bazı koltukların boş bırakılması uygulamasını sona erdiren ve maske zorunluluğu getirmeyen şirketler arasında yer alıyor. (BBCTÜRKÇE)