Koronavirüs salgınında gözlük kullanan kişileri bekleyen tehlike

Koronavirüs maskesi, gözlük kullanan insanların gözlük camında buharlanmaya yol açtığı için zorluklar yaşatıyor. Ancak gözlük kullanan kişilerin, koronavirüs konusunda çok daha dikkatli olmaları gerektiği belirtiliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, gözlük kullanan vatandaşların dışarıdan eve gelince gözlüklerini temizlemeleri gerektiğini, maskeye dokunduktan sonra da gözlüğe temas edilmemesi gerektiğini vurguladı. Dikmen, maskenin ön yüzeyine dokunulduğunda ve gözlük camındaki buhar silinmeye çalışıldığında virüsün yayılacağını söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2020 11:45
Değiştirme Tarihi: 18.12.2020 11:45
Koronavirüs salgınında gözlük kullanan kişileri bekleyen tehlike

Koronavirüs salgınıyla birlikte maske kullanmak zorunlu hale geldi. Fakat gözlük kullananlar için maske takmak bazı zorluklara neden oluyor. Maskeden dolayı gözlük camlarının buharlanması birçok vatandaşa zor anlar yaşatıyor. 

Buharlanan gözlük camlarını, elleriyle temizleyen de var, kıyafetine süren de var. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Nurullah Dikmen, özellikle maskenin ön yüzüne dokunduktan sonra gözlüğe veya başka bir materyale dokunmanın virüs yayılımını artırabileceğini belirterek, gözlük temizliği konusunda vatandaşları uyardı. Dikmen, gözlük camlarının, küçük bir deterjan damlası veya tıraş köpüğüyle silinmesi durumunda buharlanmayı önleyebileceğini de ifade etti.

‘TIRAŞ KÖPÜĞÜ BUHARLANMAYI ÖNLEYEBİLİR’

Maskenin ön yüzünün mikroplu olarak kabul edildiğini ifade eden Doktor Dikmen, “Nefesimiz sıcak, gözlük soğuk olunca buhar oluyor. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli şey, maskemizin ön yüzüne ellememektir. Maskeler, filtrasyon yapıyor ama bazı şeyleri süzüyor. Yani maskeye dokunduktan sonra diğer yerlere dokunmamak gerekiyor. En önemli nokta budur. Ayrıca gözlükler, küçük bir deterjan damlası veya tıraş köpüğüyle silinirse, buharlanmayabilir. Ya da özel kaplama gözlükler alınabilir. Dikkat etmemiz gereken husus; maskeyi ellememektir. Maskemiz virüsü süzüyor, maskenin ön yüzüne elledik ve sonra da gözümüze sürdük. Bulaşma olabilir, gözlük kullanan vatandaşlarımızın bir kat daha dikkatli olması gerekiyor. Maskemizin ön yüzünü her zaman mikroplu kabul ediyoruz, o nedenle kenarlardan çıkarmalıyız. Dışarıdan eve gelince gözlüklerimizi de temizlememizde fayda var. Gözlüğe dokunuyoruz, insanların hapşırması veya öksürmesi üzerine gelebilir, o nedenle silmekte fayda var” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Etiketler: koronavirüs - gözlük