Koronavirüs salgınında endişelendiren gelişmeyi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı

Koronavirüs salgının başladığı günden bu yana 15 yaş altında 12 çocuğun yaşamını yitirdiğini ifade eden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüse yakalanan hasta grupları içerisinde gençlerin ve çocukların fazlalaştığını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 08.09.2020 10:20
Değiştirme Tarihi: 08.09.2020 10:20
Koronavirüs salgınında endişelendiren gelişmeyi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan açıkladı

Türkiye'de son günlerde giderek artan hasta sayısı ve vefat sayısı vatandaşı tedirgin etmeye devam ediyor. Uzmanlar sık sık açıklamalara ve uyarılarda bulunurken, salgın başından bu yana yaptığı açıklamalarla dikkat çeken isimlerin başında yer alan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında hasta yaş ortalamasının düştüğünü söyledi.

Koronavirüs nedeniyle 15 yaş altı 12 çocuğun öldüğünü söyleyen Ceyhan, "İlk yapılan çalışmalarda çocukların hastalığa az yakalandığı ve daha az bulaştırıyor sonuçları sokağa çıkma yasakları ve iş yerlerinin kapalı olma zamanındaydı ve o yanıltıyordu. Çocuklar özellikle o dönemde dışarı çıkmadığı için zaten virüsle karşılaşma olasılığı çok düşüktü. Ancak birçok ülkede özellikle okul öncesi ve kreşlerin açıldığı dönemden sonra yapılan çalışmalar gösterdi ki; bu düşünce tamamen yanlış; çocuklar da hastalanıyorlar. Tabii ki yetişkinlerden daha hafif seyrediyor, ölüm oranları daha düşük; ama bulaştırma açısından en az yetişkinler kadar bulaştırıcılar" diye konuştu.

Çocuklarda koronavirüs salgının seyrine ilişkin çarpıcı bir örnek veren Mehmet Ceyhan, çocukların eskiye göre daha riskli olduğunu ifade etti ve ekledi: 

Şöyle düşünün; diyelim Türkiye'de 1 milyon çocuk hastalandı. Ciddi bir komplikasyon binde 1 nadir görülüyor. Ama bu bize bin tane çocuğun o ağır komplikasyona yakalanacağını gösterir. Dolayısıyla artık çocuklara birkaç ay öncesine göre daha farklı gözle bakıyoruz. Bu hastalık riski yönünden eskiye göre daha riskli olduğunu düşünüyoruz

Kaynak: DHA