Koronavirüs salgını sonrası en çok konuşulan isimlerden biriydi... Bill Gates aşı için tarih verdi

Koronavirüs salgınını başlamasıyla birlikte adı en çok duyulan isimlerin arasında yer alan Bill Gates, önemli bir açıklamada bulundu. Koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak? Sorusuna yanıt niteliğinde olan bu bu açıklamada Bill Gates, aşının seri üretime hazır hal gelmesi için en az 1 yılın gerektiğini savundu. Gates, senaryoyu biraz daha karamsarlaştırarak bu sürenin 2 yıla çıkabileceğini söyledi.

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2020 13:33
Değiştirme Tarihi: 28.04.2020 13:33
Koronavirüs salgını sonrası en çok konuşulan isimlerden biriydi... Bill Gates aşı için tarih verdi

Mart ayında Microsoft'taki görevinden istifa ederek kendini koronavirüs tedavisini bulmanın yollarına bulmaya adayan ve koronavirüs dünyanın başına büyük dertler açmasıyla birlikte adını sıkça duymaya başladığımız Bill Gates, CNN'e konuk oldu ve burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda en önemlisi ise Koronavirüs aşısı ile ilgili olan kısmıydı. 

Koronavirüs mücadelesi için 250 milyon doları cebinden çıkarıp bağışta bulunan Bill Gates, koronavirüs aşısı üretecek 7 fabrikaya da finans meselesini halledeceğini söyledi. 

Fareed, ABD, İngiltere ve Çin dahil birçok ülkede aynı anda çok sayıda aşı projesi üzerinde çalışıldığını belirterek Gates'e "Aşı insanların düşündüğünden daha erken gelebilir mi?" diye sordu.

Dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Gates bu soruyu şöyle yanıtladı:

"Bu takvimleri sıkıştırmak çok zor. Her şey mükemmel giderse bir yılda seri aşı üretimine başlayabiliriz. Bunu belki de başaramayız ve bu iki yıla kadar çıkabilir. Şu anda 100'den fazla aşı geliştirme çabası var. Yapmamız gereken şey, bunların arasından en fazla umut verenini seçip kaynak aktarmak, aynı anda da üretim kapasitesi inşa etmek olmalı. Çünkü yedi milyar doz üretim kapasitesinden çok uzağız."

Gates, "Bazı insanlar Aralık ayında toplu üretime başlayabileceğimizi söylüyor. Bu konuda iyimser misiniz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Hayır. Faz 3 çalışmalarını yapmak zorundasınız. Herhangi bir hastalığı olanlarda aşının bir yan etkisi olacak mı? Bunu anlamanız gerekir. Mesela bazı insanların bağışıklık sistemleri zayıf olabilir.

"7 MİLYAR DOZ AŞI"

"Faz 3'ün büyüklüğü konusunda küresel düzenleyici kurumların bir araya gelip, (bu denemelerin) kaç insanı kapsaması gerektiğine, bu aşamanın ne kadar süreceğine karar vermesi gerekiyor. Dr. Fauci'yle (ABD Yönetimi'nin koronavirüs konusundaki baş sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci) aşırı beklenti yaratılmaması için 18 ayın makul olduğu konusunda hemfikiriz."

Aşı denemelerinde "Faz 3" olarak bilinen son aşamada bir ilaç ya da aşı, güvenlik ve etkinliği belirlemek için çok sayıda insan üzerinde deneniyor.

Bill Gates daha önceki bir açıklamasında, bir dozun yeterli olması halinde yedi milyar, aşının iki dozdan oluşması halinde de 14 milyar doz üretim yapmak gerekeceğine dikkat çekmişti.