Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan İngiltere'de yasaklar geri döndü: Durum vahim 6 ay sürebilir

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs salgını nedeniyle yeniden vaka artışlarının gözlemlendiği İngiltere'de, yeni yasakları açıkladı. Başbakan Boris Johnson, artan vakaların önüne geçme adına alınan kararlara ilişkin, "Ne yazık ki salgında tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık. Eğer ilerleme kaydedemezsek kısıtlamalar 6 ay sürebilir" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 22.09.2020 16:36
Değiştirme Tarihi: 22.09.2020 16:36
Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan İngiltere'de yasaklar geri döndü: Durum vahim 6 ay sürebilir

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya ve yayılmaya devam ediyor. Birçok ülke, vaka artışlarının ve ölümlerin yaşanmasıyla zor günler geçiriyor. O ülkelerden biri de, salgının ilk gününden bu yana istediği noktaya ulaşamayan İngiltere oldu. İngiltere'de, salgının başladığı günden bu yana 400 bine yakın kişi koronavirüse yakalandı. Bu güne kadar ise 40 binden fazla kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. 

Koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçtiği İngiltere'de hükümet yeni kararlar aldı.

Sözcü'de yer alan habere göre, Başbakan Boris Johnson, alınan kararları Avam Kamarası'nda açıkladı. 

İşte Johnson’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler:

İkinci dalgaya daha iyi hazırlandık. Kabine üyeleri corona önlemlerine karşı tam destek verdi. Bakanlara eğitim ve ekonomiyi korumak için ek adımlar atmalarını söyledim. Ne yazık ki salgında tehlikeli bir dönüm noktasına ulaştık. Şimdi harekete geçme zamanı. Eğer şimdi yapmazsak, günde yüzlerce ölü sayısıyla karşılabiliriz. Vakaları dizginleyebilirsek hayatlar kurtarabiliriz.

OKULLAR AÇIK KALACAK

Bu tamamen bir karantinaya dönüş değil. Amacımız R değerini (virüs bulaştırma katsayısı) düşürmeye çalışmak. Okullar ve üniversiteler açık kalacak. Evden çalışabilecek olanlar bunu tercih etmeli. Perşembe gününden itibaren tüm restoranlar, kafeler ve barlar sadece masaya servis yapacak. Saat 22.00 itibarıyla da iş yerlerini kapatacaklar. Bu durum pek çok işletmeyi etkileyeceği için üzgünüz.

Maske kullanılan alanları genişleteceğiz. Kurallara uymayanlar cezayla karşılacak. 6 kişinin bir araya gelme kuralı sıkılaştırılacak, düğünlere yalnızca 15 kişi katılabilecek. Cenaze törenlerine katılım ise 30’u geçmeyecek.

DAHA SIKI ÖNLEMLER KAPIDA

İngiltere’nin tamamında geçerli olacak bu önlemler yalnızca herkes uyarsa işe yarar. Gerekli olduğu takdirde ordu polise destek verecek. Eğer R değeri düşmezse daha sıkı önlemler de devreye girecek. Virüs hayatımızın bir parçası, bunu kabul edip mücadele edeceğiz. Eğer ilerleme kaydedemezsek kısıtlamalar 6 ay sürebilir.

İKİ HAFTADA YÜZDE 93 ARTTI

Birleşik Krallık genelinde salgın başından bu yana toplam 398 bin 625 kişi corona virüsüne yakalandı. New York Times’ın aktardığı hükümetin verilerine göre 41 bin 788 kişi hayatını kaybetti. 21 Eylül’de 4 bin 368 yeni vaka açıklanırken, bu son iki haftalık veriler incelendiğinde yüzde 93’lük bir artış olarak dikkat çekiyor.

Etiketler: koronavirüs - ingiltere