Koronavirüs salgınında vaka sayısı sıfıra inen illerde 'tersine karantina' uygulanabilir

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de birçok tedbir haftalardır uygulanmaya devam ediyor. En çok merak edilen konuların başında ise normalleşme nasıl olacak? Bayramdan sonra neler yaşanacak? gibi sorular geliyor. Bayram sonrası salgın tedbirlerinin yeniden ele alınacağı belirtilirken, vaka sayısının sıfıra indiği şehirlerde 'tersine karantina' uygulamasına gidileceği kaydedildi. 

Yayınlanma Tarihi: 02.05.2020 10:41
Değiştirme Tarihi: 02.05.2020 10:43
Koronavirüs salgınında vaka sayısı sıfıra inen illerde 'tersine karantina' uygulanabilir

Türkiye'de birçok kişi bayramdan sonra koronavirüs ile ilgili alınacak yeni kararların ve uygulamaların ne olacağını merak ediyor. Yaşanan son dakika gelişmesine göre bayram sonrasına kadar koronavirüs vakasını sıfıra indiren illerde özel değerlendirmeler yapılacağı belirtildi. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberin göre, koronavirüs vaka sayısının sıfıra indiği illerde sosyal hayat yeniden başlatılacak ancak bu durum da kademe kademe ilerleyeceke. Bu illerde öncelikle işyerleri açılabilecek. Eğer, bu illere benzer özellik gösteren çevre iller olursa iletişiem geçilebileceği veya sadece il sınırları içerisinde serbesti sağlanacağı, şehirlerarası hareketliliğe izin verilmeyeceği belirtiliyor.

15 İLDE UYGULANABİLİR

Böylece vaka görülmeyen illerin diğerlerinden korunarak, “tersine karantina” uygulanabileceği kaydediliyor. Şu aşamada bir süreden beri yeni vaka görülmeyen Gümüşhane, Bartın, Burdur, Tunceli gibi illerin bu kapsamda olabileceği, bu durumda bulunan il sayısının da 15 civarında olduğu ifade ediliyor.

BARTIN DUYURMUŞTU

Bazı illerin valilileri, kendi illerindeki duruma ilişkin değerlendirme yapmışlardı. Koronavirüs pandemisiyle ilgili açıklama yapan Bartın Valiliği, kentte son 5 günde pozitif vaka görülmediğini duyurmuştu. Valiliğin açıklamasında, “73 hastamız taburcu edilerek evlerine gönderilmiş, 21 hastamız taburcu edilmek üzere son test sonuçlarını beklemektedir” ifadelerine yer verilmişti.

Buna benzer illerin özel olarak incelemeye alınarak değerlendirileceği belirtildi.

ÖZEL EKİP 'GEVŞEME POLİTİKALARI' ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığı uzmanlarından oluşturduğu ekip, salgının yönetimi üzerinde çalışıyor. Bu ekibin çalışmalarına göre gevşetme politikaları belirlenecek. Kapalı mekanlardaki ana kurallar, maske zorunluluğu olacak yerler, açılacak iş yerleri ve bu iş yerlerinde uygulaması zorunlu kuralların hepsi, bu ekip tarafından belirlenerek duyurulacak.

KİLİT TARİH 5 HAZİRAN

Uzmanlar, “Vaka sayıları bayramın etkisiyle yükselirse önlemler arttırılabilir. Ancak bayramda artış kaydedilmezse normalleşmeden söz edilebilir” diyor. Bu nedenle Ramazan Bayramı sonrası 5 Haziran rakamlarının, tedbirlerin gevşetilip gevşetilmeyeceği konusunda kilit öneme sahip olduğu belirtiliyor.

19 Mayıs ve Ramazan Bayramı dönemlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanabileceği, bunların da blok halinde değil kısa sürelerde olabileceği öne sürülüyor.