Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? Uzman isimler 2022 yılını işaret etti...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlar evlerinde oturmaya devam ederken, birçok kişi ise aşılamanın başlamasıyla birlikte, koronavirüs pandemisinin ne zaman biteceğini sorgulamaya başladı.  Prof. Dr. Yeşim Taşova, yaptığı açıklama sonrasında koronavirüs salgınının biteceği tarih hakkında önemli açıklamalarda bulundu ve tarih verdi. Peki, koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek?

Yayınlanma Tarihi: 20.01.2021 10:00
Değiştirme Tarihi: 20.01.2021 10:00
Koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? Uzman isimler 2022 yılını işaret etti...

Tüm dünyada etkisini göstermeye devam eden koronavirüs pandemisi nedeniyle, sokağa çıkma kısıtlamaları sürmeye devam ederken, aşılama işlemlerinin başlaması ise heyecan yarattı. Artık evlerinde oturmaktan bunalan vatandaşlar, koronavirüs salgının biteceği tarihi dört gözle bekliyor. Salgının bitmesini merakla bekleyen vatandaşlar, internet üzerinden 'Koronavirüs pandemisi ne zaman son bulacak?' Sorusuna yanıt arıyor. Peki, koronavirüs pandemisi ne zaman bitecek? 

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ NE ZAMAN BİTECEK?

Bundan sonraki aşamada aşı ya da hastalıkla elde edilen antikorların kalıcılık sürecinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, şöyle konuştu:

"Eğer bunlar ortadan yok oluyorsa tekrar enfekte olacaksınız. Ya da olan antikorlara rağmen tekrar enfekte olacaksınız ama daha hafif geçirebilirsiniz, çok az da olsa ağır geçirebilirsiniz. Bunları zaman içerisinde biriken verilerle birlikte göreceğiz.

Aşılama uygun bir şekilde böyle devam ederse hepimiz bu yılın haziran ayından sonra rahatlarız. Ama tabi ki bu maskeleri atacağımız, kapalı ortamda bulunacağımız anlamına gelmiyor. 2021 yılının sonuna doğru, 2022'de muhtemelen daha da rahat olacağız. Çünkü aşı çalışmalarının sonuçları da ortaya çıkmış olacak. Bu anlamda daha yolumuz var ama önemli bir kısmı umarım atlatacağız."

"BELİRLİ AŞI ORANINA ULAŞIRSAK PANDEMİYİ SONLANDIRABİLİRİZ"

Aşılama oranına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul ise şunları söyledi;

"Eğer belirli bir aşı oranına ulaşabilirsek o zaman pandemiyi sonlandırabiliriz. Yani hastalığı ortadan kaldırabiliriz ve en azından bu hastalıktan yaşam yitimlerini en aza indirgeyebiliriz. Ancak bu hastalık artık insanoğlunun bir hastalığı. Yeni bir hastalığımız var Covid- 19 diye. Bu hastalıktan duyarlı olan insanlar zaman zaman etkilenecekler. Onlar hastaneye gidecekler ya da bir doktora başvuracaklar. Biz de onları tedavi edeceğiz.

Burada sadece aşı değil aynı zamanda beraberinde bu hastalığı tedavi edecek ilacın da bulunması çok önemli. Şu anda onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Normal bir boğaz enfeksiyonu gibi, normal bir zatürre gibi ya da herhangi bir enfeksiyon hastalığı gibi buna yönelik bir antiviral ilaç bulunması durumunda asıl biz o zaman hastalığa karşı gerçek korunmayı sağlamış olacağız"