Koronavirüs pandemisi ardından ABD'de taharet musluklu klozet satışları patlama yaptı

Koronavirüs pandemisi ardından ABD'de taharet musluklu klozet satışları patlama yaptı
Yayınlanma Tarihi: 14.03.2020 16:34
Değiştirme Tarihi: 14.03.2020 16:34

Her gün çok sayıda insanın ölümüne neden olan koronavirüse karşı alınan önlemlerin başında kişisel hijyen ilk sırada. Virüsün yayılmaya ve insanların canını almaya başlamasıyla birlikte marketlerdeki temizlik ve hijyen raflarına akın ediliyor. 

Koronavirüs salgını Çin dışında yayılmaya devam ederken birçok ülkede oluşan panik havası süpermarketlerde özellikle de temizlik ve hijyen raflarında etkisini gösteriyor. Neredeyse tüm ülkelerde temizlik ürünlerinde astronomik denebilecek fiyat artışları dikkat çekiyor. Avrupa ülkelerinde, Türkiye'de sıkça kullanılan kolonyaya, ABD'de de taharet musluklu tuvaletlere olan ilgi her geçen gün artıyor.

Euronews'te yer alana habere göre, ABD merkezli Brondell şirketi farklı modellerde klozet üreten bir firma. Şirketin taharet musluklu klozet satışlarında son günlerde sert bir yükseliş göze çarptı. Business Insider'a konuşan şirketin sözcüsü Daniel Lalley, Amazon'da her iki dakikada bir taharet musluklu klozet sattıklarını, günlük ise ortalama bin satış gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şirketin Başkanı Steven Scheer da "Bazı ülkelerde görülen tuvalet kağıdı savaşından sonra tuvalette su ile temizlenmeyi teşvik eden ve faydalarını anlatan geniş bir kitle ortaya çıktı." dedi.

Sadece Brondell şirketi değil taharet musluklu klozet üreten diğer firmalarında satışlarında artış olduğu gözlendi.

Siteye konuşan Hygiene for Health şirketi yöneticilerinden biri de taharet musluklu satışlarında yüzde 50 artış olduğunu söyledi. Şirketin GoBidet 2003C modeli klozeti Amazon'da 146 dolara satılıyor.