Koronavirüs olmayan ülke var mı? İşte virüsün henüz uğramadığı ülkeler

Dünya genelinde 30 milyona yakın kişiye bulaşan, 930 bin insanın da ölümüne neden olan koronavirüs, son 24 saatte 4 bin 300'den fazla yeni ölüme sebebiyet verdi. En çok vakanın görüldüğü ülkeler sıralamasında ABD ilk sırada yer alırken, onu Hindistan, Brezilya, Rusya ve Peru takip ediyor. Peki halen tehdidini sürdüren ve henüz aşısı bulunamayan bu virüsün uğramadığı ülkeler var mı? Varsa bu ülkeler hangileri? İşte koronavirüs olmayan ülkeler...

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2020 11:59
Değiştirme Tarihi: 15.09.2020 11:59
Koronavirüs olmayan ülke var mı? İşte virüsün henüz uğramadığı ülkeler

Koronavirüs, 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde bir hayvan pazarında ortaya çıktı. İddiaya göre virüs, yarasadan tüm dünyaya yayıldı. Çin'de koronavirüsün ortaya çıkıp yayılmasının ardından yaklaşık 8 ay gibi bir süre çıktı. Virüs her gün can almaya devam ederken, başka bir konu da dikkat çekti. O da koronavirüsten etkilenmemiş, koronavirüs olmayan ülkelerin gerçekten olup olmadığı...

Euronews'te yer alan haber, işte bu konuya ışık tutuyor. Resmi verilere göre, halen koronavirüsün ulaşmadığı ülkeler mevcut. 

Şu ana kadar tam 188 ülkeye yayılan, koronavirüs olmayan ülkeler: 

Kiribati Cumhuriyeti

Pasifik Okyanusu'nda bulunan 100 bini aşkın nüfusa sahip ülkenin genişliği 811 kilometre kare.

Marshall Takım Adaları

Asya pasifik ada ülkesi Papua Yeni Gine'nin kuzey batısında bulunuyor. Sadece 181 kilometre karelik ülkede yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor.

Mikronezya

Pasifik'in gelişmekte olan ülkelerinden 702 kilometrekarelik Mikronezya'da 100 bini aşkın kişi yaşıyor.

Nauru

Papua Yeni Gine'nin doğusundaki ada 10 bin nüfusa sahip ve sadece 21 kilometre kare büyüklüğünde.

Kuzey Kore

Bu ülkeler arasında en tanınmışı Kuzey Kore nükleer faaliyetleri, yönetim şekli ve hedef olduğu uluslararası yaptırımlarla adından bahsettiriyor.

Palau

Yine bir Pasifik adası olan ülke ile Türkiye arasındaki ilişkilerin temeli 2007'de atıldı.

Bağımsız Samoa Cumhuriyeti

Komşuları Avustralya ve Yeni Zelanda olan İngiliz Uluslar Topluluğuna mensup Samoa, bölgedeki en eski demokrasi olarak, siyasi istikrarı ile ön plana çıkan bir ada ülkesi.

Solomon Adaları

Hindistan'ın güneyinde Hint Okyanusu'nda yer alan bu ada 28 bin 450 kilometre karelik bir yüz ölçümüne ve yarım milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip.

Tonga Krallığı

Güney Büyük Okyanus'taki ada ülkesi anayasal monarşi ile yönetiliyor. 2006 yılında tahta çıkan Kral Tupou V'in 18 Mart 2012 yılında vefatı üzerine Devlet Başkanlığı görevine Kral George Tupou VI geldi.

Türkmenistan

Türkiye, 27 Ekim 1991 tarihinde SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan'ı ilk tanıyan ve Aşkabat'ta ilk Büyükelçilik açan ülke olma özelliğine sahip.

Vanuatu:

Avustralya'nın doğusunda bulunan Asya pasifik ülkesi 2,5 milyon nüfusa sahip 12 bin metre karelik bir ada ülkesi.
 

Etiketler: koronavirüs