Koronavirüs nedeniyle çocuğu elinden alınmıştı... Yeni gelişme

Eşiyle boşanma aşamasında olan Evde Sağlık Hizmetleri Servisi'nde çalışan 31 yaşındaki hemşire Cemile Deniz'in çocuğunun velayeti, Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek babaya verildi. Cemile Deniz, Ordu 2'nci Aile Mahkemesi'nin bu kararına itiraz ederken, mahkeme psikolog ve pedagoglardan oluşan bilirkişi heyetinden rapor talep etti. Karar, bu rapor sonrası açıklanacak. 

Yayınlanma Tarihi: 30.11.2020 10:05
Değiştirme Tarihi: 30.11.2020 10:05
Koronavirüs nedeniyle çocuğu elinden alınmıştı... Yeni gelişme

Ordu'ya şayan Cemile Deniz, eşi Mehmet Atakan Deniz ile karşılıklı olarak boşanma davası açtı. Çiftin, bu evlilikten bir de çocuğu vardı ve mahkeme, geçici velayeti anneye verdi. 

Ancak baba Mehmet Atakan Deniz, eşinin ambulans hemşiresi olduğunu ve sürekli evlere girip çıktığını, çocuğunun salgın nedeniyle ağır risk altında olduğunu savunarak, velayetin kendine verilmesi talebiyle 13 Temmuz’da mahkemeye başvurdu. Deniz, Ordu 2’nci Aile Mahkemesi'ne verdiği dilekçede, “Çocuğumun kronik bir rahatsızlığı var. Her iki kulağında da tüp var. Bağışıklık sistemi düşük ve alerjik yapıda bir çocuktur. Bu nedenle velayetin geçici olarak da olsa bana verilmesini istiyorum” dedi.

Deniz'in başvurusu mahkeme tarafından kabul edildi ve çocuğun velayeti babaya verildi. Mahkemenin verdiği kararda, koronavirüsün bulaş oranının yüksek olmasına dikkat çekilerek, “Geçici velayetinin babaya verilmesinin çocuğun yüksek yararına olacaktır” denildi.

KARARA İTİRAZ 

Cemile Deniz’in avukatı İrfan Demir de karara itiraz etti. Avukat Demir, “Biz kararın iptali için başvurumuzu yaptık. Ben Cemile hanımın vekili olarak gerçekten büyük bir yara aldığını düşünüyorum. Şu anda sonuç bekliyoruz. Bu sonucun bir an önce verilmesi gerekiyor” dedi.

RAPOR BEKLENİYOR

Cemile Deniz’in avukatı aracılığı ile itiraz ettiği karar için Ordu 2’nci Aile Mahkemesi, psikolog ve pedagoglardan oluşan uzman bilirkişi heyetinden rapor istedi. Bilirkişiler, anne ve babanın ayrı ayrı yaşadıkları ortamları inceleyecek, çocuk da dahil psikolojik durumlarına bakacak. Mahkeme heyeti, kararını uzmanların hazırlayacağı rapor sonrası açıklayacak.

ANNE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Anne Cemile Deniz, çalışmak zorunda olduğunu anlatarak, "İşimi yapmak zorundayım, çocuğumu ve geçimimi sağlamak zorundayım. Covid-19 benim suçum değil. Ülkeye bunu ben yaygınlaştırıp, dünyaya ben bulaştırmadım. Covid-19 sürecinde ben bir kez bile izin kullanmadım. Gerekirse nöbet tuttum, gerekirse gece gündüz çalıştım. Yani idarem beni nerede görevlendirirse orada çalıştım. Eminim ki pandemi sürecinde hakime hanım da balkona çıkıp sağlıkçıları alkışlamıştır. O da belki biz sağlık çalışanlarını destekledi. Bu tarz bir kararı verdiğine ben inanamıyorum” demişti.

Kaynak: DHA