Koronavirüs nedeniyle ailesinden 7 kişiyi kaybeden genç aşı deneylerinde gönüllü oldu

Koronavirüs salgını nedeniyle ailesinden 7 kişiyi kaybeden 23 yaşındaki Jacob Serrano, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşının deneylerine katılan ilk ABD’liler arasında yer aldı.

Yayınlanma Tarihi: 03.09.2020 10:10
Değiştirme Tarihi: 03.09.2020 10:10
Koronavirüs nedeniyle ailesinden 7 kişiyi kaybeden genç aşı deneylerinde gönüllü oldu

Covid-19 dünya genelinde can almaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle ailesinden 7 kişiyi kaybeden 23 yaşındaki bir genç ise, davranışıyla ABD gündemine oturmayı başardı. Jacob Serrano isimli genç, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen aşıyı deneyen ilk ABD’li gönüllü oldu.

Ne pahasına olursa olsun tedaviye bir adım daha yaklaşmak istediğini söyleyen Jacob, can kaybının devam etmesini istemediğini dile getirdi. Risk aldığının farkında olan Jacob, 'AZD-1222' adı verilen aşının Florida deneylerine katılan 31 gönüllü arasında yer alıyor. 

Koronavirüs aşısını Oxford Üniversitesiyle birlikte geliştiren AstraZeneca, aşının klinik testlerine başlandığını ve bu deneylere 30 bin kişinin katılacağını açıklamıştı.

CBS News,  gönüllülere hafta sonu boyunca bir doz aşı enjekte edildiğini ve  Serrano’nun ilk dozu Florida'daki Headlands Jem Araştırma Enstitüsü'nde aldığını açıkladı.

Potansiyel koronavirüs aşısının dünya üzerinde 50 bin gönüllü üzerinde test edilmesi planlanırken, Rusya ve Japonya da aşı denemelerini başlatmak için hazır olduklarını ifade etti.