Koronavirüs nedeniyle 1 ay ertelenen terhisler bugün başlıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle terhisler 1 ay ertelenmişti. Yaklaşık 66 bin yükümlü için terhis sevinci bugün başlıyor. Askerler 18 Mayıs’tan bu yana görev yaptıkları birliklerde gözetim altında tutuluyordu.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 10:41
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 10:42
Koronavirüs nedeniyle 1 ay ertelenen terhisler bugün başlıyor!

Terhislerin 31 Mayıs'ta başlayacağını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar şu sözlerle müjdelemişti: “Alınan tedbirlerin yeterli olduğu, artık terhis ve celplerin başlayabileceği noktasına geldik. 31 Mayıs Pazar gününden itibaren terhisleri başlatacağız. Sağlık Bakanlığı ile koordinasyon halindeyiz. Şu ana kadar gözetim altında bulunan, terhis olacak gençlerimiz arasında herhangi bir vakaya rastlanmadı.” 

CELP İŞLEMLERİ BAŞLAYACAK

Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusuna göre, 5 Haziran’dan itibaren silah altına alınacak olan yükümlüler sevk belgelerini 1-5 Haziran tarihleri arasında alacaklar. Bu nedenle sevk tarihinden dört gün önce e-Devlet üzerinden COVID-19 anketini doldurmak zorunda olan yükümlüler anket sonrası yönlendirilecekleri sağlık kuruluşlarında COVID-19 testlerini yaptıracaklar. Test sonucu pozitif çıkan veya “temaslı listesi”nde yer alanların askere sevkleri tedavi süresince ertelenecek. Test sonucunda COVID-19 şüphesi veya tanısı bulunmayanlar ise sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecekler. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacak.

ASKER EĞLENCELERİ OLMAYACAK 

Öte yandan koronavirüs önlemleri kapsamında artık asker uğurlama veya eğlenceleri yasaklandı. Ayrıca ailelerin girişine veya kışla kapılarında topluca beklemelerine de artık izin yok.

SEVK BELGESİ HAZİRAN'DA DUYURULACAK

Bedelli başvurusu yapanların sevk tarihi ise 20 Haziran’da başlayacak. Sevk belgesi 16-20 Haziran tarihleri arasında e-Devlet’ten duyurulacak. 11 Nisan 2020 celbinde sevki ertelenen bedelli askerlerin sevkleri ise 29 Haziran’da yapılacak. (AA)