Koronavirüs kaynağını araştırmak isteyen DSÖ uzmanları vize engeline takıldı: Çin'den flaş açıklama

Çin'in Wuhan bölgesinden dünyaya yayıldığı binlerce kez haber bültenlerine konu olan koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarından oluşan 10 kişilik ekip, Covid-19'un kökenini araştırmak için Çin'e gitmek için harekete geçmiş ancak Çin'den giriş izni alamamıştı. DSÖ Başkanı bu olayı 'hayal kırıklığı' olarak nitelendirirken, yeni bir son dakika haberi geldi. Pekin yönetimi yaptığı açıklamada, DSÖ yetkililerinin Çin'e gelememelerinin sebebinin yalnızca vize ile ilgili olmadığını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 12:25
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 12:25
Koronavirüs kaynağını araştırmak isteyen DSÖ uzmanları vize engeline takıldı: Çin'den flaş açıklama

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarından oluşan 10 kişilik bir ekip, corona virüsün kaynağını araştırmak için Çin'e gitmek için hazırlanıyordu. Ancak vize engeline takılan uzmanlar şimdilik bekletiliyor ve Çin ile bu konuda bir uzlaşı yapılması bekleniyor. 

Çin'in, koronavirüsün kaynağını gizlemek istediği ve virüsün yayılmasıyla ilgili kendi hikayesini yaymak için uğraştığı belirtilirken, Dünya Sağlık Örgütü başkanı, Çinli yetkililerin uzman ekibinin gelişi için izinleri kesinleştirmemesinden dolayı 'hayal kırıklığına uğradığını' söyledi. Salgının başlamasından bir yıl sonra, DSÖ uzmanları salgının kaynağını araştırmak üzere Çin’de olacaktı.

DSÖ, Çin'in uzmanlarının ziyaretine izin verdiğini ve bu hafta 10 kişilik bir ekibin gelmesi beklendiğini söyledi ancak çoğu yolu çıkmadan önce çeşitli engellerle karşılaştıklarını ve Pekin'in henüz giriş izni vermediğini söyledi.

DSÖ acil durum direktörü Michael Ryan Salı günü, sorunun vize izinlerinin olmaması olduğunu söyleyerek, bunun 'çok çabuk çözülebilecek lojistik ve bürokratik bir sorun' olmasını umduğunu ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, uluslararası bilim ekibinin üyelerinin DSÖ ile Çin hükümeti arasındaki bir anlaşmanın parçası olarak son 24 saat içinde kendi ülkelerinden Çin'e gitmeye başladığını söyledi.

Salı günü Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, 'Bugün Çinli yetkililerin ekibin Çin'e gelmesi için gerekli izinleri henüz tamamlamadığını öğrendik' dedi.

AVUSTRALYA BİLİM HEYETİNİN ÜLKEYE GİRİŞLERİNE İZİN VERİLMESİNİ İSTEDİ

The Guardian gazetesinin haberine göre, Avustralya Dışişleri akanı Marise Payne, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekiplerinin Çin'e alınmamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Payne, DSÖ bilim ekibinin Çin'e seyahati için gerekli izinlerin gecikmeden verilebilmesini umduğunu söyledi.

Avustralya'nın Kovid-19 kökenleri ve buna verilen yanıtlar konusunda tutarlı şekilde şeffaflık arayışında olduğunu vurgulayan Payne, salgına dair Çin'de elde edilebilecek bulguları dört gözle beklediklerini kaydetti.

Payne, salgının kaynağına yönelik araştırmalarda iş birliğinin önemine dikkati çekerek, uluslararası iş birliği ve ortaklıkların sonraki salgınlarla mücadelede küresel becerileri en üst düzeye çıkaracağına işaret etti.

PEKİN'DEN AÇIKLAMA

Pekin yönetimi, uzmanların ülkeye gelmesinin önündeki tek engelin 'vize engeli olmadığını' belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying tarafından yapılan açıklamada, 'ülkeye gelecek uzman ekibin ziyaretinin belirli bir tarih ve belirli bir düzenleme içinde gerçekleşmesi için' görüşmelerin sürdürüldüğü ifade edildi.