Koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmesi: FDA koronavirüs için ilk ilacı onaylıyor

Dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını ile ilgili yeni ve son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Ajanslardan gelen son dakika bilgilerine göre; Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) koronavirüs için ilk ilacı onaylayacağı belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2020 11:57
Değiştirme Tarihi: 30.04.2020 11:58
Koronavirüs ile ilgili son dakika gelişmesi: FDA koronavirüs için ilk ilacı onaylıyor

New York Times gazetesi, ilaç şirketi Gilead Sciences'ın 'Remdesivir' ilacına ilişkin üçüncü aşama test sonuçlarının olumlu olduğunu belirtmesinin ardından, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) ilacı onaylamayı planladığını açıkladı.

New York Times'ta yer alan habere göre FDA'dan üst düzey bir yönetim yetkilisi, Covid-19 hastalarını tedavi etmek için test edilen deneysel bir antiviral ilaç olan remdesivir için acil kullanım yetkisini yakın zamanda duyurmayı planlıyor.

Bununla birlikte, ABD'li ilaç şirketi Gilead Sciences, bugün akşam saatlerinde yaptığı remdevisir ilacının koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılmasına ilişkin olumlu sonuçlar aldıklarını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamanın ardından Gilead hisseleri borsada yüzde 9 değer kazandı. Haber ayrıca ABD borsalarında yukarı yönde bir hareketlenme yarattı.

Remdesivir koronavirüs tedavisinde denenen ilaçlardan biri. Aşı çalışmaları devam ederken hastaneler bu ilacı koronavirüse yakalanmış hastaların tedavisinde kullanıyor.

AA