Koronavirüs ilacında sevindiren gelişme! Gaziantep Üniversitesi üretim aşamasına geçti...

Koronavirüs salgınında ilaç çalışmalarına yönelik son dakika haberler gelmeye devam ediyor. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) koronavirüs tedavisi için uzun süredir çalışma yaptığı ilaçla ilgili seri üretim aşamasına geçti.

Yayınlanma Tarihi: 13.07.2020 15:56
Değiştirme Tarihi: 13.07.2020 15:56
Koronavirüs ilacında sevindiren gelişme! Gaziantep Üniversitesi üretim aşamasına geçti...

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) tarafından koronavirüs salgınıyla ilgili oldukça sevindirici bir haber geldi. İlaç çalışmalarını uzun süredir sürdüren Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) uzmanları, başlattığı biyoeşdeğerlilik çalışmasında seri üretim aşamasına geçti. 

GAÜN AÇIKLAMADA BULUNDU

Gaziantep Üniversitesi Teknoparkı'nda faaliyet yürüten Farmagen firması, Atabay Kimya ve Sanayi Ticaret A.Ş. ile Novel Farma'nın ortaklaşa yaptığı çalışmalar sonucunda, Kovid-19 tedavisinde kullanılan, yerli ve milli eşdeğeri geliştirilen ilaçlardan ikisinin seri üretimine başlandı.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, üretilen ilaçlardan 5 bin kutunun Sağlık Bakanlığına hibe olarak verildiğini belirtti.

Ruhsatlandırma işlemi süren 3 ilaçla ilgili çalışmaların devam ettiğini aktaran Gür, "Kalan 3 ilacımız da yakın bir zamanda gerekli üretim prosedürünü tamamlayarak Türkiye'nin Kovid-19 mücadelesinde yerini alacak. Bu iki müjdemize ek olarak inşallah yakın bir gelecekte yeni üretim müjdeleri de vermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.