Koronavirüs için uyarı üstüne uyarı: "Cebinizden kolonyayı eksik etmeyin! Mümkünse tokalaşmayın!"

Koronavirüs için uyarı üstüne uyarı: 'Cebinizden kolonyayı eksik etmeyin! Mümkünse tokalaşmayın!'
Yayınlanma Tarihi: 13.03.2020 12:28
Değiştirme Tarihi: 13.03.2020 12:34

Tv8’de yayınlanan Eser Yenenler Show’da koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Oytun Erbaş, mümkün olduğunca tokalaşmamanın önemine dikkat çekti.

Virüslerin kalabalık ortamları çok sevdiğini vurgulayan Oytun Erbaş, “Çünkü kalabalıkta virüsler daha kolay ve hızlı yayılır. Yapmamız gereken çok basit; bugünlerde mümkün olduğunca birbirimizle teması keseceğiz. Tokalaşmayacağız. Eğer tokalaşmak zorunda kaldıysak, ellerimizi hemen kolonyayla ovuşturacağız. Yani bu aralar cebinizde kolonyayla gezin lütfen” dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

“BİZ DOKTORLAR BİLE KULLANIRIZ”

Kolonya kullanmanın önemini şu sözlerle açıklayan Oytun Erbaş, “25 saniye boyunca kolonyayla elleri ovuşturmak yüzde 99.9 steril olmalarını sağlar. Biz doktorlar eldiven bulamadığımız zaman kolonyayla ellerimizi ovuşturup operasyona gireriz” diye konuştu.

“EN UCUZ KORUNMA YÖNTEMİ, EN ETKİLİ OLANDIR”

Oytun Erbaş’a göre, salgın durumlarında en ucuz korunma yöntemi, en etkin korunma yöntemi. Hatta dezenfektan jellerin elleri yapış yapış yaptığını söyleyen Erbaş, “Çünkü içlerinde birçok katkı maddesi var. En güzel dezenfektan su ve sabundur. Bulamazsan da kolonyadır” bilgilerini verdi.