Koronavirüs gençler arasında sinsice yayılıyor! Her dört kişiden birinde zatürreye yol açıyor

Dünyada sosyo ekonomik anlamda büyük bir yıkım yaşatan koronavirüs pek çok ülkede yeniden hız kazanırken, hastalığın gençler arasında yayılması uzmanları harekete geçirdi. Güney Kore'de yapılan bir çalışmaya göre, daha önce yaşlı insanları daha çabuk etkilediği bilinen corona virüsün gençleri daha fazla etkilediğine ve her dört kişiden birini ağır şekilde vurduğuna dikkat çekti.

Yayınlanma Tarihi: 18.09.2020 18:45
Değiştirme Tarihi: 18.09.2020 18:45
Koronavirüs gençler arasında sinsice yayılıyor! Her dört kişiden birinde zatürreye yol açıyor

Dünya genelinde corona virüsüne yakalananların sayısı 30 milyonu geçerken, birçok ülkedeki vakalar özellikle gençler arasında yayılmaya başladı. Virüs, salgının ilk döneminde ileri yaş grubundaki kişiler arasında hızla yayılırken, son dönemde ise yaş aralığı giderek düştü. Uzmanlar durumun ciddiyetinin anlaşılması için uyarı üstüne uyarıda bulunuyor.

BELİRTİ GÖRÜNMEYENLER DE VAR

Bu kapsamda yürütülen çalışmalardan birine son olarak Güney Kore’de imza atıldı. Keimyung ve Yeungnam üniversitelerinin ortak yürüttüğü çalışmada, hastalığın gençler arasındaki yayılma hızı ve belirtiler mercek altına alındı.

18-39 yaş aralığındaki 315 corona virüsü hastasını inceleyen uzmanlar, bu kişilerin yüzde 26’sında zatürre geliştiğini tespit etti. Her 4 kişiden birine denk gelen bu gruptaki hastaların bazılarında semptom görülmediği belirtildi. (Sözcü)