Koronavirüs atlatan erkekler 'yanık lastik', kadınlar 'çürümüş soğan' kokusu alıyor

Koronavirüs belirtileri arasında en belirgini olarak göze çarpan 'koku' kaybıyla ilgili öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Altaş ve Dr. Murat Duyan'dan dikkat çekici bir araştırma gerçekleştirdi. Koku kaybının kalıcı olmadığını ifade eden iki uzman, hastalıktan 6 ay sonra kokuları farklı algılamanın olabileceğini belirtti. Kadınların 72, erkeklerin ise 87 gün sonra koku alma yetilerini tekrar kazandığını söyleyen Dr. Murat Duyan, erkeklerin 'yanık lastik' kadınların ise 'çürümüş soğan' kokusu algıladığını tespit ettiklerini kaydetti.

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2021 11:36
Değiştirme Tarihi: 01.04.2021 11:36
Koronavirüs atlatan erkekler 'yanık lastik', kadınlar 'çürümüş soğan' kokusu alıyor

Koronavirüs salgınında en önemli belirtilerden birinin koku kaybı olduğunun altını çizen Dr. Murat Duyan, bu durumun tıptaki karşılığının 'Anozmi' olduğunu söyledi. Yaptıkları araştırmayı uluslarası bir tıp dergisine gönderdiklerini söyleyen Duyan, çalışmalarının yayımlandığını aktardı. Dr. Duyan, " Covid-19 ile enfekte olduktan sonra total koku kaybı olan anozmi gelişebiliyor. Erkek hastalar, total koku kaybı olduktan 87 gün sonra koku almaya başlıyor. Burada ilginç olan aldığı tüm kokuların yanmış lastik kokusunu anımsattığını ifade etmesi. Kadın hastamız ise koku kaybından yaklaşık 72 gün sonra koku almaya başladı. Fakat aldığı kokuların çürümüş soğan kokusunu anımsattığını ifade etti" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

HASTALAR KOKU ALMA EĞİTİMİNE YÖNLENDİRİLDİ

Covid-19'a yakalanan bu hastalarla ilgili nörolojik, psikiyatrik ve kulak burun boğaz (KBB) muayeneleri sonrası koku alma bozukluğu olan 'parozmi' tanısı konulduğunu ifade eden Dr. Murat Duyan, "Yaklaşık 5-6 ay geçmesine rağmen koku alma bozukluğu halen hastalarımızda devam etmektedir. Hastalarımızı koku alma fonksiyon kaybı nedeniyle KBB bölümündeki hekim arkadaşlarımıza koku eğitimi almak üzere yönlendirdik" dedi.

KOKU BOZUKLUĞU KBB UZMANLARININ KONUSU

Anozminin, hasta Covid-19'dan kurtulduktan sonra birkaç hafta devam ettiğini aktaran Dr. Murat Duyan, "Ancak geç dönemde ortaya çıkan parozmi (var olan kokuların farklı algılanması) döneminin ne kadar sürdüğü konusunda yeterli veri bulunmamaktadır. Raporumuz ışığında koku bozukluğu olan Covid-19 hastalarının geç dönemde ortaya çıkabilecek semptomları olabileceğinden takip edilmesini öneriyoruz. Parozmi tespit edilirse koku eğitimi için kulak burun boğaz uzmanlarına yönlendirilmelidir" dedi. 

Kaynak: DHA