Koronavirüs aşısıyla ilgili sevindiren bir gelişme de Oxford-AstraZeneca'dan geldi

Son dakika haberine göre koronavirüs aşısı için çalışmalarını yürüten Oxford-AstraZeneca'nın, geliştirdiği aşı adayının yaşlılarda güçlü bağışıklık tepkisi oluşturduğu açıklandı. 

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2020 15:02
Değiştirme Tarihi: 19.11.2020 15:02
Koronavirüs aşısıyla ilgili sevindiren bir gelişme de Oxford-AstraZeneca'dan geldi

İlaç devi AstraZeneca'nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Tıp dergisi Lancet'te yayınlanan makaleye göre, yaklaşık 560 sağlık yetişkin gönüllü üzerinde iki doz aşı veya plasebe verilen ikinci faz denemelerinin sonuçları paylaşıldı. 

AstraZeneca aşısının birinci ve ikinci faz denemelerinde koronavirüs kaynaklı ölüm ve ciddi hastalık riski bulunan kişiler üzerinde bağışıklık geliştirdiği ifade edildi.

18-55, 56-69, 70 ve üstü olmak üzere 3 farklı yaş grubundan gönüllülerin tamamında aşının benzer antikor ve T hücresi tepkileri gösterdiği, gönüllülerin herhangi bir yan etki bildirmediği kaydedildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Oxford Aşı Grubu araştırmacısı Dr. Maheshi Ramasamy, sadece yaşlılarda değil gençlerde de benzer bağışıklık tepkilerinin olduğunu görmekten memnuniyet duyduklarını ifade etti.

AstraZeneca firmasının Oxford Üniversitesi ile virüse karşı yürüttüğü 2. faz aşı denemelerine eylül ayı başında, deneklerden birinde ortaya çıkan nörolojik sorun nedeniyle ABD’de ara verilmiş ancak sorunun Kovid-19 aşısından kaynaklanmadığına karar verilmesinin ardından AstraZeneca'nın çalışmalarına devam edeceği duyurulmuştu.

Kaynak: AA

Etiketler: koronavirüs