Koronavirüs aşısıyla ilgili İngilizlerden güzel haber: Aşının insanlı denemeleri başarılı oldu

Oxford Üniversitesi önderliğinde çalışmaları yürütülen ve geliştirilen koronavirüs aşısının insan üzerindeki denemelerinde başarı elde edildi. Koronavirüs aşısının üçüncü faz denemelerinden gelen iyi habere ilişkin konuşan vaksinoloji profesörü Sarah Gilbert, 8 bin kişinin aşılandığını söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 01.07.2020 18:18
Değiştirme Tarihi: 01.07.2020 18:18
Koronavirüs aşısıyla ilgili İngilizlerden güzel haber: Aşının insanlı denemeleri başarılı oldu

Reuters haber ajansına göre Oxford üniversitesi liderliğinde gerçekleştirilen koronavirüs aşı çalışmalarıyla ilgili sevindiren bir haber geldi. Araştırmacılar, geliştirilen aşı sayesinde insan vücudunun koronavirüse karşı kendini koruyacak bağışıklığı gösterdiğini ifade etti. 

Olası koronavirüs aşısının piyasaya çıkış tarihiyle ilgili kesin bilgi verilmezken, yetkililer kış aylarıyla ilgili korkutan da bir uyarıda bulundu. Yetkililer, 'En kötüsüne hazırlıklı olun' dedi.

Aşı profesörü Sarah Gilbert yaptığı konuşmada, üçüncü faz insanlı aşı denemelerinde 8 bin kişiye aşı yapıldığını ifade etti.

Aşının ne zaman piyasaya sürüleceğine dair net bir ifade kullanılamazken, bunun için halen klinik deneylerin sürdüğü belirtildi.

Kaynak: SÖZCÜ