Koronavirüs aşısı yaptıranlara düzenli uyku önerisi: İlk 10 gün...

Koronavirüs aşısı yaptıran kişilerle ilgili Prof. Dr. Coşkun Usta'da önemli bir tavsiye geldi. Usta, "Aşı bağışıklık sistemini düzenleyerek, o virüse karşı savaşacaktır. Bu çok önemli bir avantaj, onun için aşısını olan kişiler uykusuna çok dikkat etsin" dedi. Usta ayrıca vaka sayılarının toplumsal bağışıklıkla da doğru orantılı olduğunu ifade ederek, toplumsal bağışıklık olana kadar etkinliğin de süreceğini ifade etti. 

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 13:26
Değiştirme Tarihi: 18.03.2021 13:26
Koronavirüs aşısı yaptıranlara düzenli uyku önerisi: İlk 10 gün...

Anadolu Ajansı'na konuşan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, mevcut aşıların faydasını artırmak için çalışmalar yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Bu alanda önemli bir tıp dergisinde yeni bir çalışma yayımlandı. Bu çalışmada aşının etkinliğini artırmak için yapılması gerekenler irdelendi. Grip veya hepatit aşılarında aşıyı yaptırdıktan sonra kişiler o gece ve ilk on gün içinde çok iyi uyurlarsa antikor yanıtlarının çok daha güçlü olduğu ortaya çıktı. Dolayısıyla Covid-19 aşını yaptırdıktan sonra mutlaka düzenli uyuyun çünkü aşı bağışıklık sistemini düzenleyerek, o virüse karşı savaşacaktır. Bu çok önemli bir avantaj, onun için aşısını olan kişiler uykusuna çok dikkat etsin. İkinci bir faktör de 'acaba aşıyı hangi saatlerde yaptırmak daha etkili olabilir' yaklaşımı. Sabah yapılan aşıların daha fazla antikor üretebileceği gösterildi. Sabah bağışıklık sistemimiz daha hazır oluyor."

"AŞINIZI MÜMKÜNSE ÖĞLEDEDEN ÖNCE YAPTIRIN"

Herkesin Covid-19 tedbirlerine uyması gerektiğine dikkati çeken Usta "Covid-19 aşısıyla daha fazla antikor üretmek için aşınızı mümkünse öğleden önce yaptırın, ilk on gün uyku düzeninize dikkat edin, sağlıklı beslenin, doğal mineral ve vitaminler alın." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA