Koronavirüs aşısı ne zaman yapılacak? Aşılama için tarih verildi mi?

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerine kapanan vatandaşlar aşının ne zaman yapılacağını merak etmeye devam ediyor. Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında, vatandaşlar önlemlerini almaya devam ediyor. Yeni yılın ilk kabine toplantısı sonrası birçok kişi aşının tarihi hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki, koronavirüs aşısı ne zaman yapılacak? Aşılama için tarih verildi mi?

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2021 09:50
Değiştirme Tarihi: 12.01.2021 09:50
Koronavirüs aşısı ne zaman yapılacak? Aşılama için tarih verildi mi?

Koronavirüs aşısının ne zaman yapılacağıyla ilgili binlerce vatandaş internet üzerinden araştırma yapmaya devam ediyor. Vatandaşlar ve sağlık çalışanları için uygulanmaya başlayacak olan aşı çalışmalarıyla ilgili, kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu ve sorulara yanıt getirdi. Peki, koronavirüs aşısı ne zaman yapılacak? Aşılama için tarih verildi mi?

KORONAVİRÜS AŞISI NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yeni yılın ilk kabinesi sona erdi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs tedbirleriyle ilgili olarak, "Vaka sayısının belirli bir sayının altına inmesiyle kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız" dedi. Erdoğan, koronavirüs aşısının yapılmaya başlanacağı tarihi açıklayarak,

"Aşılar öncelik sıralamasıyla uygulamaya geçecek, perşembe ya da cuma gününe kadar başlayacağız" ifadesini kullandı.

HASTANELER AŞILAMAYA HAZIRLANIYOR

Sağlık Bakanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde "hastanelerde aşı uygulama odası oluşturulması" hakkında il sağlık müdürlüklerine gönderilen resmi yazı kapsamında aşı odaları hazırlanmaya başlandı.

Ankara Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü enfeksiyon uzmanı Doç. Dr. Bircan Kayaaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşının Kovid-19 ile mücadelenin önemli basamaklarından biri olduğunu söyledi.

Kovid-19 aşılarının uygulanmasına yönelik hastanedeki çalışmaları tamamladıklarını belirten Kayaaslan, "Sağlık Bakanlığının genelgesinde, hastane yatak sayılarına göre bulundurulması gereken aşı odası sayısı belirtiliyor. 1000 yatağın üzerindeki hastanelerde en az 25 aşı odası bulundurulması gerekiyor. Bizim hastanemiz de 1000 yatağın üstünde olduğu için 25'in üzerinde olacak şekilde aşı odalarını hazırladık." dedi.

Kayaaslan, aşı odalarının, poliklinik odalarından uzakta olduğunu belirterek, "Aşı odaları, hastaların birbiriyle temasını önleyecek şekilde, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak  hazırlandı. Hastanemize aşı için gelen kişiler, baştan itibaren güvenlik görevlileri ve yönlendirme elemanları tarafından diğer hastalarla temas etmeden aşı odalarına yönlendirilecekler."
diye konuştu.

Hastaların aşı olmaya randevu sistemiyle geleceğini hatırlatan Kayaaslan, "Hastalar gelmeden önce e-Nabız veya Merkezi Hekim Randevu Sistemi üzerinden aşı hakları olup olmadığını öğrenebilecek ve aşı hakları varsa randevu oluşturabilecekler. İster aile sağlığı merkezlerinden ister hastanelerden bu randevuyu alabilecekler." ifadesini kullandı.