Koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak? Eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak mı? Bakan Koca açıkladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Üyeleri ile 3 ay aranın ardından ilk kez yüz yüze gerçekleştirdiği toplantı sonrası canlı yayında kritik açıklamalarda bulundu.. Bakan Fahrettin Koca, Kurban Bayramıyla ilgili toplamda 3 grup olmak üzere önlemleri açıkladı, yapılması gerekenlere vatandaşlara tek tek belirtti. Sosyal medyada yer alan 'Test kitleri sonuçlarıyla ilgili' iddiaya da açıklık getiren Bakan Koca, 'test kitlerinin doğru sonuç verme oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu belirtti. Koronavirüste 2. dalga beklentisine dair konuşulanları değerlendiren Bakan Koca şu anda halen 1. dalganın etkisinde olduğumuzu ifade etti. En çok merak edilen konuların başında yer alan eğitimle ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Koca, alınacak önlemlere dair çalışmaların sürdüğünü belirtti. Koronavirüs aşısının önümüzdeki kış aylarında geliştirilebileceğini ifade eden Bakan Koca, Ocak, Şubat ve Mart aylarını işaret etti. 65 yaş ve üstü vatandaşların durumuyla ilgili de değerlendirme yaptıklarını belirten Bakan Koca, 'kısıtlamaların kalkması noktasında kurulun önerisi var' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 29.07.2020 17:43
Değiştirme Tarihi: 29.07.2020 17:51
Koronavirüs aşısı ne zaman bulunacak? Eğitim 31 Ağustos'ta başlayacak mı? Bakan Koca açıkladı

Kurban Bayramı öncesi önemli uyarılarda bulunan Bakan Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

"Kurbanlar belediyelerin belirlediği kesim yerlerinde kesilmelidir. Kesim tercihen işin ehli tarafından mümkün olan en az katılımla yapılmalıdır. Maske, mesafe ve el temizliği kurallarına her aşamada dikkat edilmelidir.

"Bayramın ilk günü cuma gününe denk gelmektedir. Biri bayram namazı, diğeri cuma namazı olmak üzere iki namaz cemaatle kılınacak. Abdest namazdan hemen öncesine bırakılmamalı, cami şadırvanında alınmamalıdır. Aksi takdirde sosyal mesafe ve maske kuralına uymak imkansız hale gelebilir. Namazlara herkes kendi seccadesiyle gitmelidir. Secde sırasında halı ve seccadelere virüs bulaşması mümkündür. Maske ve sosyal mesafe kuralı bütün bayram boyunca geçerli kritik kuraldır. Vaaz ve namaz süreleri Diyanet'in belirttiği üzere kısa tutulmalıdır. Cemaat en arka safta başlayarak düzenli şekilde dağılmalıdır. Bayramlaşma için sıra oluşturulmamalıdır.

64 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARA KRİTİK UYARI

"65 yaş ve üstü büyüklerimizle kronik hastalığı olanlar sağlık şartları bu vecibeyi üzerlerinden alıyorsa bayram namazına gitmesin. Mezar ziyaretleri kalabalık ihtimali varsa ertelenmelidir. Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze değildir, bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefonla yapılmalıdır. Eğer ziyaret yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı az, ziyaret süresi çok kısa tutulmalıdır.

"Kurban yemekleri verilmemelidir. Yoksullara, komşulara et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalıdır. Bir araya gelmek eğer zaruriyse açık ortamlar tercih edilmelidir. Eğer eve ziyaretçi alınmışsa, ev havalandırılmalıdır. Hasta ziyaretinden uzak durulmalıdır. En kritik hususlardan biri ise el öpmeyi, el öptürmeyi, tokalaşmayı, sarılıp öpüşmeyi gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Geleneğimizi gelecek bayramlara erteleyelim. Gelenekler hayatın devamı için vardır.

"Baştan itibaren yapılan değerlendirmelerde kısıtlama gündeme getirilmemiştir. Fakat size kısıtla geçirdiğimiz Ramazan Bayramı konusunda bilgi vermek isterim. Kısıtlamaların tamamı düşünüldüğünde 10 gün sonraki sonuç vaka sayılarında yüzde 15 azalma olmuştur. Aynı tarihler dikkate alındığında entübasyona giren hasta sayısında yüzde 21, yoğun bakım hasta sayısında yüzde 19 düşüş gerçekleşmişti. Vefatlar yüzde 29 azalma göstermişti. Bunlar kısıtlarla birlikte gönüllü katılıma dayalı sonuçlardı. Şimdi maske mecburiyeti olmakla birlikte sonuç veren kısıtları koyacak olanlar sizlersiniz. Kurban Bayramı'nda işi öyle ciddiye alalım ki, bayram sonrası gözümüz vaka tablosunda olmasın. Tedbir, sonuçtur.

"Gerilersek, toparlaması büyük çaba, büyük dikkat istiyor. Yeni vaka sayılarımızı 11 Haziran'da olduğu gibi 14 Temmuz'da 1000'in altına çekmemiş 33 günümüzü almıştır. Amacım, işin kolay ve çok zor tarafını birlikte görmenizdir. Tedbirlere uymak, tedbirleri terk etmenin sonuçlarından çok daha kolaydır.

"Ülkemizin herhangi bir şehrinde tehdit edici düzeydeki vaka artışı okulunu özleyen çocuğumuz için endişe kaynağıdır. DSÖ'nün uyardığı yönde eylülde ikinci dalga başlangıcı ekonomiler için büyük risktir. Yatan hasta sayımızın artması arzu edilmeyen sonuçtur. Salgınla mücadele, bir ülkenin bütün insanların katılımıyla gerçekleşir. Halkımıza minnet borçluyuz çünkü tedbirlere uyarak ekonomiden eğitime, ülkemizin iyiliğine katkıda bulunduğunu yakinen idrak ediyorum. Salgınla mücadelede daha istekli, daha kararlı olmalıyız.

TEST KİTLERİNİN SONUÇLARININ DOĞRU OLMADIĞI İDDİASI

"Son günlerde medyada ve sosyal medyada ilginç görünümlü birkaç konu var. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranının yüzde 40 olduğu ileri sürülüyor. Test kitlerimizin doğru sonuç verme oranı yüzde 90'ın üzerindedir.

"ABD'li bir şirketin rüşvet verdiği iddiası soruşturulmaktadır.

"Bakanlığımızda bazı yöneticilerin görevlerinden ayrılması ve görev değişiklikler. Bunlar bakanlığın rutin işleyişi içinde doğaldır. Bazı görev değişikliklerinin özel bir anlamı yoktur.

"Bayramın hepimiz için taşıdığı büyük önemi hatırlatmak istiyorum. Maske, mesafe, temizlik kuralından ödün vermeyelim.

İKİNCİ DALGA KONUSU

"İkinci dalga beklentisinin dünya genelinde olduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerde vaka sayıları giderek artıyor. Biz bu dönemi çok temkinli geçirmeliyiz."

"Türkiye'nin ikinci dalga içerisinde olduğunu söyleyemeyiz. Bazı illerde, İstanbul gibi pikini tamamladığını, bazı illerde bu pikin yeni başladığını giderek arttığını görüyoruz. Bu illerimizde de valilerimiz gerekli radikal kararları almakla yetkili. Vatandaşlarımızla irtibatta olarak gereken tedbirleri alabilirler, almalılar."

EĞİTİM 31 AĞUSTOS'TA BAŞLAYACAK MI?

"Okullar 31 Ağustos'ta açılacak. Ancak eğitimin nasıl yapılacağı önümüzdeki haftalarda belirlenecek. Bir okulda öğrencinin pozitif bir vaka olduğunu düşünün, böyle bir durumda okulda nasıl bir önlem alınmalı? Karantina ve izolasyon kimlere uygulanmalı ve kimlere test yapılmalı? Birtakım tedbirler alınmalı mı? Ne zaman hangi safhada alınmalı? Bunlar belirleniyor, çalışmalar yürütülüyor"

AŞI İÇİN TARİH BELLİ Mİ?

Zannediyorum, Ocak, Şubat Mart gibi yılın ilk çeyreğinde aşının geliştirilmesi mümkün olabilir gibi gözüküyor. Çünkü son birkaç hafta epey mesafe kat eden ülkeler oldu İngiltere bunlara örnek gösterebilir ABD ve Çin de benzer şekilde. Ama 1-2 ay sonra olacak şeklinde beklentide olmamalıyız. Ülkemizde de 6 çalışma devam ediyor. Daha insan çalışmaları safhasına gelinmedi. Çin ve Rusya ile aşı konusunda irtibat halindeyiz.

KAN GRUPLARI ARASINDA RİSK FARKLILIĞI VAR MI?

"Bizim kan grubu verilerimizle ilgili net verimiz olduğunu söyleyemem. (Prof. Ateş Kara: A kan grubunda risk biraz daha yüksek, 0 kan grubunda biraz daha düşük gibi. Bu risk böyle 'Ben 0 kan grubuyum, bana bir şey olmaz' gibi değil.) Saha araştırmamız bitti, bu çalışmada pozitiflik oranı yüzde 0,26. Yani 10 binde 26. Belirtisi olmuş olsa zaten müracaatı yapmış olur. Belirtisi olmayan 10 binde 26 kişinin aramızda dolaştığı, mesafe ve maskenin önemini gösterme açısından önemli. Bağışıklık ise yüzde 0,8. Yani binde 8. 10 binde 80 şekilde. Bağışık oranımız son derece düşük. Ortalama bir toplumun bağışık olabilirliği yüzde 60-65 oranında olacağı bilinir. 0,8 isek gerisini siz düşünün. Toplum bağışıklığının oluşamayacağını görmüş oluyoruz. O nedenle toplumda şurası çok önemli, 10 bin kişiden 26 kişinin belirti göstermeden aramızda dolaştığını bilelim.

BAKAN KOCA: 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN DEĞERLENDİRME YAPTIK

"65 yaş üstü vatandaşlarımız için bir değerlendirme yaptık, salgın sürecinde kurallara uyma noktasında en çok hassasiyet gösteren gerçekten büyüklerimiz oldu, kendilerine minnettarız. Biz onları ihmal etmedik, biz bu dönemde özellikle büyüklerimizi bu salgından korumak için hassasiyet gösterdik. Bunun ne kadar zor olduğunun farkındayız, empati yaptığımızdan emin olsunlar. Bayram sonrası erken dönemde bu kısıtlamaları kaldırma noktasında Bilim Kurulu'nun önerisi var.

"Virüs mutasyona uğradı konusuyla ilgili genel bilinen mutasyonların olduğu, ama virülansı etkileyecek düzeyde olmadığı bilgileri var. Mutasyonlarla virüsün yükü artıyor, virülans genelde kötü değil olumlu bir değişiklik şeklinde olabiliyor. Şu anda bulaşıcılığı etkileyen bir mutasyon olmadığını biliyoruz.

İlgili Sayfalar: Playlist