Koronavirüs aşısı Abdala'nın etkinlik oranı açıklandı

Küba'da, "Abdala" ismi verilen koronavirüs aşısının yüzde 92,28 oranında etkinlik gösterdiği iddia edildi.

Yayınlanma Tarihi: 22.06.2021 09:19
Değiştirme Tarihi: 22.06.2021 09:24
Koronavirüs aşısı Abdala'nın etkinlik oranı açıklandı

Küba Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezinin (CIGB) Twitter paylaşımında, üretilen anti Kovid-19 dozunun etkinliğinin yüzde 92,28 olduğu belirtilerek, "Küba'nın bugün 5 aşı adayı var, yüzde 62 etkinlik ile Soberana 02 ve yüzde 92,28 etkinlik oranıyla Abdala'dır, bunlar zaten aşı olarak kabul ediliyor. Küba, kendi öz imkanlarıyla nüfusunu aşılayan ilk ülke olacak." ifadesi kullanıldı.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel de Twitter'dan aşı haberlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı;

"Soberana 02 ve Abdala aşılarının başarılı çıkan sonuçlarının sevinciyle size bu haberleri veriyorum. Abdala'nın etkinliği gurur duyulacak bir olay. Tüm engellere rağmen bilim adamlarımız bize çok etkili 2 aşı verdiler" 

Küba'nın bu açıklaması bilim çevrelerinin dikkatini çekti. Pek çok uzman aşının uluslararası bir komite tarafından da incelenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Küba'nın aşısının yüzde 92,28 oranında etkinlik gösterdiği iddiasını inandırıcı bulmayanların sayısı da bir hayli fazla.

Küba, 19 Mart'ta çalışmaları devam etmekte olan aşılardan birinin insan denemeleri için onaylandığı ve 19 ila 80 yaşları arasında yaklaşık 48 bin kişi üzerinde deneneceğini açıklamıştı.

(AA)