Korona aşısı için geri sayım başladı! -86 derecelik yerli dolap geliyor!

Milyonlara umut olan koronavirüs aşısını eksi 86 derecede saklayabilecek dolabı, Manisalı Öztaş firması üretti. Derin dondurucu için 1 Ocak’ta seri üretime geçileceği belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 16.11.2020 09:11
Değiştirme Tarihi: 16.11.2020 09:11
Korona aşısı için geri sayım başladı! -86 derecelik yerli dolap geliyor!

ABD’li ilaç devi Pfizer ile Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurduğu Almanya merkezli BioNTech'in koronavirüse karşı ürettikleri aşının eksi 70 ila eksi 80 derece ısıda saklanması gerekliliği depolama konusunu gündeme getirdi. Önceki gün Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan, “Milyonlarca kutu aşıyı depolayacağınız eksi 70 derece depolar yok ülkelerde. Önce bu altyapının hazırlanması lazım, oldukça pahalı bir iş. Uç noktalara eksi 70 derecede göndermek daha zor, onların sağlanması lazım, gidilecek yerlerdeki depolarda bu ortamın sağlanması lazım” açıklamasını yapmıştı. 

"SAHA TESTLERİMİZİ BİTİRDİK"

Manisa’da faaliyet gösteren Öztaş Demir Çelik'in Genel Müdürü Ersin Öztaş, 14 kişilik inovasyon ekibi ile yerli ve milli ultra derin dondurucu için çalışmalara başladıklarını belirtti. Öztaş, “Yerli ve milli eksi 86 derin dondurucu üretmeye başladık. Ürün numunelerimizi tamamladık, saha testlerimizi bitirdik. Şu anda CE, tıbbi sertifikasyonların son noktasına gelindi. 1 Ocak itibarıyla seri imalata başlayacak konuma geldik” diye konuştu.

"KAPASİTEMİZ VAR"

Söz konusu aşının soğuk zincir içinde üretilmesi ve canlı aşı olması nedeniyle böyle bir ihtiyaç ortaya çıktığını belirten Öztaş, “Biz yerli ve milli firmalar bu konuya hazırız. Yaptığımız yatırımlarla bu tarz saklama istasyonlarını kurabilecek kapasitedeyiz. Yılda 15 bin dolap üretebilecek kapasiteye sahibiz. Hem Türkiye’nin hem de komşu coğrafyaların ihtiyaçlarını karşılayabiliriz” dedi. Bu hafta Sağlık Bakanlığı’na bir sunum yapacaklarını dile getiren Öztaş, şunları söyledi: “BioNTech firmasıyla şu ana kadar görüşmemiz olmadı. Süreçler içerisinde umarız onlarla da görüşeceğiz. Seri üretime başlayacağımız 1 Ocak’tan şubat ayına kadar toplamda 500 - 700 dolap teslim edebilecek konumda olduk."

Haber ile ilgili metin girin!.(Milliyet)