Korkutan rapor: Koronavirüs aşısı mafyanın eline geçebilir!

İtalya'da İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda, mafya örgütlerinin koronavirüs aşılarının dağıtımına sızmaları riski bulunduğu uyarısı yapıldı.

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 17:36
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 17:36
Korkutan rapor: Koronavirüs aşısı mafyanın eline geçebilir!

İtalya İçişleri Bakanlığı'nın polis, jandarma ve mafyayla mücadele müfettişliği gibi farklı kolluk kuvvetlerinden oluşan "İzleme ve Analiz Kurumu" tarafından hazırlanan raporunda, mafyanın Kovid-19 salgınından faydalanma yöntemlerine odaklanılıyor. Rapora göre mafya grupları, pandeminin yol açtığı olağanüstü durumdan ekonomik çıkar elde etmek için birçok alanda girişimlerde bulunuyor. Mafya yapılanmaları, salgın ve kısıtlayıcı tedbirlerin yol açtığı ekonomik kayıplara karşı hükümetin devreye soktuğu destek paketlerinden faydalanmaya çalışıyor.

Mafyanın, turistik tesisler ve ticari işletmelerde zorunlu olan hijyen hizmetlerine sızma girişimleri de raporda yer alıyor. Pandeminin mevcut aşamasındaki en kritik hizmetlerden olan aşı kampanyasına da mafyanın sızmasından endişe ediliyor. İçişleri Bakanlığı raporunda, halen koronavirüs aşısındaki arz-talep dengesizliğinden mafyanın faydalanması riskine işaret ediliyor.

(BBC Türkçe)