Korkutan açıklama! Küresel ısınma tüm salgınlardan daha fazla öldürecek

ABD'de bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmayla birlikte, küresel ısınma sorununun getireceği felaket oldukça tedirgin etti. Bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre, artan sıcaklıklarla birlikte küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklı ölümlerin sayısı yüzyılın sonunda yüz bin kişi başına 73’e ulaşacak ve bu oran dünyanın gördüğü Kara Veba (Black Death), İspanyol gribi, Ebola ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) gibi tüm salgın hastalıkları gölgede bırakacak.

Yayınlanma Tarihi: 04.08.2020 15:46
Değiştirme Tarihi: 04.08.2020 15:46
Korkutan açıklama! Küresel ısınma tüm salgınlardan daha fazla öldürecek

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, küresel ısınmanın getireceği felaketler silsilesi ölçüldü. Bugüne kadar yaşanan tüm salgınlardan daha fazla ölüm getireceği söylenen küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle ilgili, en çok yoksul bölgelerin etkileneceği belirtildi.

ABD Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu (National Bureau of Economic Research) tarafından yapılan geniş kapsamlı bir araştırmada, 2100 yılına gelindiğinde küresel ısınma ve iklim değişikliğinden kaynaklanan ölümlerin tarihteki tüm salgın hastalıkları gölgede bırakacağı belirtildi.

Çalışmada artan sıcaklıkların, dünyanın daha yoksul ve sıcak bölgelerinde, giderek artan sayıda insanı öldüreceği özel bir yıkıma neden olacağı ifade edildi. Bununla birlikte, iklim krizinden kaynaklanan ekonomik kayıp ve uyumun maliyetinin, varlıklı ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünyada hissedileceği vurgulandı.

TÜM SALGIN HASTALIKLARIN TOPLAMINDAN DAHA YÜKSEK

Bilim insanları gezegeni ısıtan gazları engellemek için çok az şey yapılan yüksek emisyonlu bir senaryoda, küresel ölüm oranlarının yüzyılın sonunda 100 bin kişi başına 73’e yükseleceğini hesapladı. Bu rakam, tüberküloz, HIV / AIDS, sıtma, dang, ebola ve yeni tip corona virüs de olmak üzere üzere tüm bulaşıcı hastalıklardan gelen mevcut ölümlerinden daha yüksek bir rakama tekabül ediyor.