Köprü geçiş cezalarının iadesi için son başvuru 28 Şubat'ta

Köprü geçiş cezalarının iadesi için son başvuru 28 Şubat'ta
Yayınlanma Tarihi: 19.02.2019 12:27 | Değiştirme Tarihi: 19.02.2019 14:59

Köprü geçiş cezalarının iadesi için son başvuru 28 Şubat'ta. 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden araç sınıflandırması itibarıyla kullanılması yasak geçişler nedeniyle ödenen idari para cezalarının iadesine ilişkin başvuru süresi 28 Şubat'ta sona erecek.

Köprü geçiş ihlalleri nedeniyle kesilen idari para cezalarının iadesi için başvuru süresi 28 Şubat'ta dolacak

Hazine ve Maliye Bakanlığından verilen bilgilere göre, 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında, 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden araç sınıflandırması itibarıyla kullanılması yasak geçişler nedeniyle düzenlenen idari para cezaları iade edilecek.

2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 döneminde yapılan yasak geçişleri ve bu geçişler için kesilen cezaları kapsayan düzenlemeye son başvuru 28 Şubat'ta başvuru yapılabilecek. Söz konusu geçişler için ceza alması gereken kişilere bu ceza uygulanmayacak. Halihazırda ceza almış olanlara tebliğ edilmeyecek ve ödemesi yapılan cezalar için geri iade gerçekleştirilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü de kesinleşmiş ve ödenmemiş idari para cezalarını takip için vergi dairelerine bildirmeyecek.

Vergi dairelerine takibi bildirilmiş olan idari para cezalarından tahsil edilmemiş olanlar herhangi bir başvuruya gerek olmadan terkin edecek ve takip işlemleri sonlandırılacak. Söz konusu idari para cezalarıyla ilgili olarak vergi dairesinin taraf olduğu dava olması durumunda da, "mahkemece karar verilmesine yer olmadığı" şekilde sonuçlandırılması için ilgili mahkemeye bildirimde bulunulacak.

Geri iade işlemi için süreç şöyle ilerleyecek;

Ödeme vergi dairesine, bankalara veya PTT'ye yapılmış ise motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulunulan vergi dairesine gönderilmek üzere en yakın vergi dairesine başvurulacak. Ödemenin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş sanal POS üzerinden veya genel müdürlük adına açılmış posta çeki hesabına yapılmış olması durumunda ise Ankara Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine gönderilmek üzere, yine en yakın vergi dairesine başvurulması gerekiyor. 

Başvuruların yapılması için son tarih 28 Şubat 2019

Vergi dairelerince iade işlemleri ise 29 Mart tarihine kadar gerçekleştirilecek. Tüzel kişilik adına yapılacak başvurular kanuni temsilciler tarafından gerçekleştirilecek. Dilekçede, borçlunun adı, kimlik numarası, iletişim bilgileri, araç plaka numarası ve banka bilgilerinin yer alması gerekiyor.