Konya semalarındaki görüntü merak uyandırdı!

Konya'nın Çumra ilçesindeki Uzunkuyu Mahallesi'nde sabah saatlerinde görülen gökkuşağına benzeyen ışık hüzmesi herkesin ilgisini çekti. Görüntü yaklaşık 1 saat içinde ortadan kayboldu.

Yayınlanma Tarihi: 31.05.2020 16:15
Değiştirme Tarihi: 31.05.2020 16:16
Konya semalarındaki görüntü merak uyandırdı!

Konya'da sabah saatlerinde gökyüzündeki görüntü şaşkınlık yarattı. Gökkuşağına benzeyen ışık hüzmesi çevredeki vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Yaklaşık 1 saat gökyüzünde kalan ışık hüzmesini gazeteci İbrahim Büyükeken, cep telefonu kamerasıyla kaydetti. 

"ATEŞ GÖKKUŞAĞI OLABİLİR"

Gökyüzünde gökkuşağına benzer ışık hüzmesi gördüğünü söyleyen Büyükeken, "Gökkuşağı oluşabilmesi için uygun bir hava ortamı yoktu. O anları cep telefonu kamerasıyla kaydettim. 1 saat kadar gökyüzünde kalan ışık hüzmesi ateş gökkuşağı da olabilir. Ne olduğunu merak ediyorum. Böyle bir durum yakın zamanda Osmaniye'de de meydana gelmişti'' açıklamasını yaptı. 

PEKİ ATEŞ GÖKKUŞAĞI NEDİR? 

Bir doğa olayı olan ateş gökkuşağı, güneş ışığının sirüs bulutlarının içinde yer alan buz kristallerinde kırılması sonucu oluşuyor. Bu tip bir gökkuşağı, güneş ufuk sıcaklığının 58 derecenin üzerinde olduğu koşullarda ortaya çıkıyor. (DHA)