Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Konsere Çıksaydım Baba Olamazdım

Konsere Çıksaydım Baba Olamazdım

‘Mecburiyetten sahne alıyor' diyorlar ama biz gözü gönlü pek insanlarız. Çok şükür mala mülke önem vermiyoruz...

16.07.2012 15:16

Yarım asırdır müziğin zirvesinde olan, yılda bir en fazla iki kez röportaj veren arabeskin babası Orhan Gencebay ile, Türkiye’nin en ünlü seslerinin, onun besteleriyle, onun onuruna çıkaracakları albümü, başlayacak sahne çalışmalarını ve hayatı konuştuk.  

Hayırlı olsun albüm ne zaman çıkacak?  

Eli kulağında temmuz ayı içinde çıkacak. ‘Tribute’ albümü. (Usta sanatçıların eserlerinin başka yorumcular tarafından yeniden söylenmesi.) Herkese nasip olmaz. Bu albümü hak ettim. 30 arkadaşım, kardeşim, evladım benim 30 eserimi okudular. Türkiye’de böyle bir albüm ilk defa yapıldı. 3 CD’den oluşuyor.  

Orhan Gencebay sahneye çıkacak diye söylentiler var. Bu doğru mu?  

Doğru. Şu ana kadar hiçbir zaman şöhret olmayı düşünmedim. Ben müzik için çalıştım. Kolay kolay kimseye nasip olmayan tirajlar yakaladık. Yasal 70 milyon albüm satışı yaptık. Müziğe başlamam çok küçük yaşlarda klasik Batı müziğiyle oldu. Sonra caz, rock müziklerinden de etkilendim. Bildiğiniz formların dışında da formlar buldum. 2-3 ay içinde yapmayı düşünüyoruz.  

Peki o halde bugüne kadar sahneye çıkmamanızın nedeni nedir?  

Sahneye çıkarsam benim çalışmalarım dururdu. Türk müziğini nasıl ileriye götürürümün derdindeydim. Bunu yapan mutfaktaki kişidir. Ben mutfakta kalmayı yeğledim. Canlı olarak, öne çıkmayı, vitrinde olmayı istemedim.  

Sabah yüzümü yıkadıktan sonra çalışmaya başlarım. Gece gündüz her an beste yapabilirim, çalışabilirim. Mesela ben şimdi sabahları 6:00 gibi uyanıyorum, sonra yazıyorum çiziyorum. Sahneye çıksam bunları yapamazdım.  

Haber ile ilgili metin girin!.  

Diyorlardı ki, “Orhan Gencebay’ın sahnede sesi çıkmaz. Bu yüzden konser vermiyor.”Bu konuda ne söyleyeceksiniz?  

Ben aşağı yukarı 40 civarında albüm yaptım. İlk başlarda sazımız kucağımızda ayağımı uzatmışım sandalyeye hem çalıyor hem de söylüyordum. En zoru budur. Bizde öyle ses değiştirici şeyler yoktu, biz bunları yapageldik. Bunları kimokudu? Orhan Gencebay okudu. Bunu okuyan adam onu okuyamaz mı?  

Tribute albümü benim gururum  

Albüm sizin kontrolünüz altında mı oldu?  

Bu tribute albümü yapmaya cesaret edemedim. Fakatgeçen sene sağ olsun Polat Yağcı ile Gezegen Mehmet dediler ki, “Baba senin eserlerini popçu, rockçı arkadaşlara söyleteceğiz” “Söz ettiğiniz zor bir şey”dedim. Onlar da bana, “Sen karışma biz halledeceğiz”dediler. Ve bunu Polat başardı. Polat ile Gezegen olmasaydı ben yapamazdım. Bu albüm benim için onur, şeref, gurur albümü...  

Veliahdım olmayı kabul ediyorlarsa...  

Size ilk kim, “Orhan Baba” dedi?  

İlk kez“Orhan Baba” değilde “Baba Orhan” dediler. Halkımız beni tanıyınca, ‘Orhan Ağabey’ oldum. Sonra “Orhan Baba” olarak anılmaya devam ettik. Bunu halk koydu, bizi sevenler koydu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Veliahdınız var mı peki?
Öyle bir şey düşünmedim. Ama benim mesajlarımı alan kişiler barışçıdır, bilgiye önemverir, hoşgörülüdür, sevgi ve saygıyı bilen kişilerdir diye düşünüyorum. Onlar benim veliahdım olmayı kabul ediyorlarsa, hepsi benim veliahdımdır.  

Hanım yorumlasın yeter  

Orhan Gencebay yaz tatiline başladı mı?  

Hemde nasıl? Adeta sezonu açan biz olduk. Oralarda soruyorlar, “Baba geldi mi”, “Geldi” “O zaman sezon açıldı.” “Baba gitti mi?” “Gitti” “O zaman sezon kapandı” diyorlar.  

Neden her yaz otelde kalıyorsunuz, niye ev kiralamıyorsunuz ya da satın almıyorsunuz?  

Hanımı düşündüğüm için yazlık almıyorum. Seneler önce Silivri Kınalı’da yazlığımız vardı. 7-8 arkadaş oradan villa almıştık. Yazlığı aldığımız ilk hafta pazar günü sağ olsunlar 54 kişi misafirliğe geldi. Misafirler yemeğe geldiler. Ertesi hafta da 53 kişi geldi. Şikayet etmiyoruz, hafta arasını hiç söylemiyorum. Diğer haftalarda da öyle oldu. Sonra, “Biz tatil yapamıyoruz. Bu yazlığı satalım bari” deyip villayı sattık. Tatil yerinde hanımları düşünüyorum. Tatil için ev almak güzel bir şey fakat, “Acaba hanımlar rahat eder mi?” Otel daha iyi... Otelde hanım dinleniyor. Ev işi yok, ütü yok, yemek yok. Evde çalışıyor, otelde tatilin tadını çıkarıyor  

Tatlıtuğ ve İmirzalıoğlu favorim  

Orhan Baba’ misyonunu taşımak sizi zorluyor mu?  

Toplum içinde bir rolmodel olmanın sorumluluğu nedir? Ben böyle bir rol model olmak için özel bir çaba göstermiyorum. Olduğum gibi göründüğümü düşünüyorum. Beni öyle tanıtıyorlar. Demek ki ben neysem oyum.  

Haber ile ilgili metin girin!.

Dizi teklifleri alıyormusunuz?  

Çok teklif aldım ama ben bu şartlarda dizi yapmaya cesaret edemem.  

Sizin içinbelki özel bir çalışma şartı ayarlanır. Set programı size göre düzenlenir.  

Çalışma tempoları son derece ağır. Gençler bile bu ağır şartlara dayanamıyorlar. Dizi yapmayı isterdim ama istediğimortamı bulamadım. ‘Kral Lear’ın bir adaptasyonu olacaktı ama olmadı.  

Beğendiğiniz oyuncular var mı?  

Kıvanç Tatlıtuğ ileKenan İmirzalıoğlu’nu çok beğeniyorum.  

Haber: Şebnem Özcan - Bugün Gazetesi  

Orhan Gencebay Foto Galerisi İçin Tıklayınız

Haber ile ilgili metin girin!.

Yorumlar | 0
üye profil