Kocaeli’nde bayram namazı saat kaçta? Diyanete göre Kocaeli Kurban Bayramı namaz saati 2021

Kocaeli’nde bayram namazı saat kaçta kılınacak araştırılıyor. Yarın, 20 Temmuz Salı sabahı Kurban bayramı namazı büyük coşkuyla tüm dünyada eda edilecek. Bayram namazı öncesinde camilerde hazırlıklar yapıldı. Peki, Kocaeli’nde bayram namazı vakti nedir? Bayram namazı nasıl kılınır? İşte diyanetin verilerine göre Kocaeli Kurban Bayramı namazı saati 2021…

Yayınlanma Tarihi: 19.07.2021 18:46
Değiştirme Tarihi: 19.07.2021 18:46
Kocaeli’nde bayram namazı saat kaçta? Diyanete göre Kocaeli Kurban Bayramı namaz saati 2021

Kurban bayramı namazı saat kaçta bayram arifesinde en çok araştırılan konu. Vatandaşlar, yarın sabah kılınacak bayram namazı saatini kaçırmak istemiyor. ve Kurban bayram namazı saati araştırması yapıyor. Diyanet tarafından 2021 Kurban bayramı namaz saati il il olarak açıklandı. Peki, Kocaeli’nde bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanete göre Kocaeli Kurban Bayram namazı saati…

 KOCAELİ’NDE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bayram namazı saati, güneşin doğuşundan yaklaşık 30-40 dakika sonra olarak ifade edilir. Bu vakit için güneşin ufuktan bir mızrak boyu kadar yükselmesi olarak tabir edilir. Diyanete göre Kocaeli’nde Kurban Bayramı namazı 06.20’de kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazına, Allahuekber "Niyet ettim Allah rızası için vacip olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama." denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbir alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sure ve ayetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rekâta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sure ve ayetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minbere çıkarak bayram hutbesini okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için "iki salla bir bağla üç salla bir yat" şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

TEŞRİK TEKBÎRİ

Bayram günü okunan tekbire "Teşrik Tekbiri" denir.

"Allahû Ekber, Allahû Ekber; lâ ilâhe İllallahu vallâhu Ekber, Allâhu Ekber ve lillâhî-l-hamd."

Kurban Bayramı'nda, Arife günü Sabah namazından başlamak üzere, Bayram'ın 4. günü İkindi namazına kadar (İkindi de dahil) her farz namazın sonunda bir defa Teşrik Tekbiri" okunması vaciptir.